Pharmacist Holding Medicine Box Capsule Pack Pharmacy Drugstore

Antibiotika vyženou nemoc z těla, při špatném užívání ale mohou naopak ještě víc uškodit

Antibiotika jsou léky, které se většinou dávají na předpis. Mají ale spoustu vedlejších účinků, a pokud je nebudete umět užívat, může se stát, že vašemu tělu spíše uškodíte, než abyste ho vyléčili. Proto je vhodné vědět, na co si dávat při jejich užívání pozor, abyste onemocnění skutečně vyléčili.

Antibiotika si dávejte vždy ve stejnou dobu

Důležité je užívat antibiotika vždy ve stejnou dobu. Berte je pravidelně, a pokud víte, že to nestihnete, raději se zeptejte svého lékaře, jak máte dále postupovat. Koncentrace léčiva totiž musí být konstantní. Vždy byste se měli řídit pokyny, které najdete na obalu léků. Obvykle se užívají každých 8 nebo 12 hodin. Antibiotika se polykají nalačno, alespoň většina z nich. Musíte si je tak dát 12 hodin po jídle.

Pokud si léky nestihnete vzít, udělejte to hned, jak si vzpomenete, a od té doby počítejte dalších 12 hodin. Antibiotika byste neměli nikdy míchat například s potravinovými doplňky stavy. Mohou snadno zničit účinky antibiotik. Proto si doplňky znovu dejte až po ukončené léčbě.

Zdroj obrázku: Freepik

Antibiotika doberte, i když jste zdraví

Mnoho lidí bere antibiotika pouze do doby, než se cítí zdraví. Bohužel je to ale špatně, protože léky je nutné brát až do konce. Má to svoje důvody. Pokud po 3–4 dnech přestanete antibiotika užívat, nemoc se může velmi rychle vrátit a vy budete o to déle doma v teplotách nebo s kašlem či rýmou. Společně s antibiotiky můžete užívat probiotika.

Ta si dávejte 2 hodiny před nebo po užití léků. Dávejte si pravidelně kysané zelí nebo okurky. Jsou skvělými prostředky k získání dobrých bakterií, které pomohou tělu rychleji se uzdravit. Antibiotika by se ale neměla kombinovat s mléčnými výrobky. Obsahují vápník, který může bránit účinným látkám se vstřebat. Potraviny, které jsou na vápník bohaté, si dejte stejně jako probiotika nejdříve dvě hodiny po užití antibiotik.

Zdroj: https://www.cdc.gov/antibiotic-use/do-and-dont.html