Vztah3

Blízkost ve vztahu je důležitá, přesto mnoha dnešním lidem chybí. Základem je najít správného partnera

Ideální vztah neexistuje. Ať už je to vztah matky a dítěte, mezi partnery či sourozenci, vždy existují určité problémy a situace, ve kterých jsme se nezachovali nejlépe. Zejména partnerské vztahy jsou nejproblematičtější, protože jde v podstatě o soužití dvou lidí, kteří byli dosud zvyklí na něco jiného. Vztah mezi mužem a ženou může být velmi intimní a blízký, nicméně vždycky budou existovat určitá negativa.

Blízkost ve vztahu

Od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná, začne existovat jakoby jinak. Po porodu toto „jiné“ chování pokračuje. Ve skutečnosti to ale začneme cítit dříve, než si vůbec uvědomujeme. Stejně jako pociťujeme blízkost, když jsme s lidmi, které máme rádi, vycítíme, že mizí. V případě, že nám chybí blízká osoba, ztrácíme pevný bod.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ztráta blízké osoby

Jakmile ztratíme svůj pevný bod – například po smrti rodičů či jiné milované osoby (i když ji vidíme například jen dvakrát ročně) – změní se náš pohled na svět. Už jenom pouhá myšlenka na to, že osoba, která nám byla blízká, najednou neexistuje, tento pohled změní.

Proč je blízkost v dnešním světě obtížnější?

Terapeuti se neshodují v tom, zda je v současném světě obtížnější vytvořit si s druhými blízký vztah oproti době, kdy například žili naši rodiče. Ale skutečně existují určité jevy, které tu ještě před několika desítkami let nebyly. V současné době se má za to, že vztah by měl být založen na společných zájmech. Proto dnes můžeme vidět páry, které společně chodí běhat, oblékají se stejným způsobem, společně cvičí bojová umění atd. Lidé jiných kultur například žijí tak, že muži se scházejí spolu, a ženy zase spolu. Společné činnosti páru tam jsou nepředstavitelné.

Zdroj obrázku: Freepik

Chcete-li sdílet společnou vášeň, musíte si být alespoň trochu podobní

Koneckonců, obvykle se párujeme na základě podobnosti. Lidé si nejčastěji volí partnery ze stejné sociální skupiny, sdílejí podobné hodnoty, mají podobné vzdělání, finanční rozsah a navíc podobný sexuální temperament.

Zdroj: https://www.gottman.com/blog/the-magic-relationship-ratio-according-science/