Brambory jíme každý den, málokdo však ví, že mohou způsobit vážnou otravu
Solanin je toxická látka nacházející se v zelených, nezralých bramborách. Jeho konzumace může vést k vážným zdravotním problémům, proto je nutné hlízy pravidelně kontrolovat a případné vadné kusy nekonzumovat. Aby se zabránilo otravě organismu, měly by být brambory správně skladovány a chráněny před produkcí toxinů. Jak na to?
Malé množství nevadí
Malé množství solaninu se nachází v každém bramboru jako jeho přirozená součást. Zdraví nebezpečná je pouze vysoká koncentrace této látky a tu najdeme nejen v zelených bramborách, ale také v nezralých rajčatech a paprikách. Za zmínku stojí, že zelená barva brambor je důsledkem vysoké hladiny chlorofylu.
Abyste zabránili otravě solaninem, je správné skladování brambor nesmírně důležité. Musí být uskladněny v tmavých a chladných místnostech, protože především hlízy skladované v teple a na světle mohou obsahovat velké dávky této toxické látky. Pozor si dejte na brambory, ze kterých začínají rašit výhonky. V klíčcích a slupce se hromadí největší množství solaninu. Proto klíčící brambory raději vyhoďte.
Nelze ho odstranit loupáním ani vařením
Ačkoliv by se mohlo zdát, že oloupáním brambor nebo odstraněním klíčků problém zmizí, není tomu tak. Jakmile totiž brambora začne zelenat nebo rašit, začíná produkovat solanin, který proniká do celých brambor. I když oloupání slupky před vařením může snížit množství toxických sloučenin o 30 %, zbylých 70 % stejně zkonzumujeme.
První příznaky po otravě solaninem se mohou objevit několik minut až několik hodin po konzumaci toxických brambor. Tyto příznaky mohou zahrnovat průjem, zvracení, nevolnost, bolesti břicha a hlavy, závratě, horečku a nadměrné pocení. Příznaky lehké otravy většinou odezní do 24 hodin, pokud se ale vysoká hladina solaninu v těle drží delší dobu, může to vést k tachykardii, záchvatům, respiračním a ledvinovým onemocněním, poškození nervového systému, a dokonce i ke kómatu.
Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/solanine_poisoning_how_does_it_happen