Feminela.cz Shopkilpi Uvodni

Chystáte se poprvé na skialpy? Na co nezapomenout a bez čeho se neobejdete?

Skialpinismu nabízí jedinečný způsob, jak prozkoumat zasněžené svahy a užít si krásu zimní krajiny. Na první skialp byste měli vyrazit se zkušeným skialpinistou, který vám poradí, jak zacházet s lavinovým vybavením, nebo jak vybírat trasy. Základem je dobré vybavení a oblečení, které vás zahřeje a ochrání před deštěm i větrem. Přečtěte si, co budete na vaši první dobrodružnou výpravu potřebovat.

Co si obléct na skialpy?

Vyrážíte poprvé na skialpy? Přestože předpovědi ukazují sluníčko a teplo, zima může překvapit. Z toho důvodu je vždy vhodné zamyslet se nad správným výběrem skialpového oblečení a jeho vrstvení. Vhodný výběr oblečení vám zajistí dostatečný komfort, pohodlí a umocní váš zážitek.

Měli byste myslet na:

 • spodní vrstvu,
 • střední izolační vrstvu,
 • střední vrstvu,
 • svrchní vrstvu.

A co tedy zvolit konkrétně?

Spodní vrstvu má tvořit teplé prádlo, které vás zahřeje, ale zároveň odvede vlhkost. Můžete si vybrat podvlíkačky ze syntetických vláken, vlny nebo jejich kombinaci. Nejlepší volbou je vlna, například merino, nebo kombinace syntetiky a merino vlny. Merino má skvělé izolační vlastnosti a je prodyšné. Zejména muži ho ocení z toho důvodu, že pohlcuje pachy a nesmrdí. Nevýhodou je nízká odolnost. Vyšší odolnost vám zajistí syntetická vlákna.

Jako střední izolační vrstva vám dobře poslouží tenká mikina nebo tričko s dlouhým rukávem. Opět doporučujeme funkční materiály, které dovedou odvést vlhkost od vašeho těla.

Další vrstvou by měla být lehká bunda, která zároveň zajistí prodyšnost a vodoodpudivost při drobné přeháňce či sněžení. Ideálním materiálem je softshell. Z podobných materiálů by měly být i kalhoty. Zároveň myslete na to, že musí být pohodlné pro pohyb. Vybírat můžete zde.

Čtvrtou svrchní vrstvou je izolační vrstva, kterou využijete zejména na vrcholcích hor, kdy přituhne, nebo pro sjezd. Svrchní vrstvu tvoří varianta s peřím. Peří slouží jako skvělá izolační vrstva, která při pohybu zahřeje a zejména udrží teplo. Vyzkoušet můžete bundu nebo vestu.

Dále se vám bude hodit nepromokavá bunda, která neprofoukne. Sbalte si i čepici nebo čelenku a rukavice. Jedny tenké pro snadné ovládání batohu, karabin apod. Druhé teplé, které zahřejí.

Feminela.cz Shopkilpi 01

Jak se vybavit na skialpy?

Kromě oblečení budete potřebovat další vybavení pro pohodlný výstup a hlavně vaši bezpečnost. Nákup vybavení bývá finančně náročné, ale řadu věcí si můžete vypůjčit. To doporučujeme zejména v případě, že se chystáte vyrazit poprvé.

Mezi základní vybavení patří:

 • skialpové lyže a vázání,
 • skialpové lyžáky,
 • stoupací pásy,
 • stoupací železa (hodí se zejména na zledovatělý povrch),
 • skialpové hole,
 • helma,
 • lavinový vyhledávač a sonda,
 • lavinová lopata,
 • lékárnička.

Toto je základní vybavení, které by měl mít každý skialpinista při ruce. S ohledem na terén a podmínky je dobrá vzít i horolezecké vybavení jako je lano, mačky, cepín, šrouby do ledu či karabiny. Dále byste si měli vzít lyžařské a sluneční brýle, nabitý mobilní telefon či GPS přístroj, doklady, mapy, opalovací krém, ochranu na rty, rukavice, čelovku pro případ zatmění a samozřejmě dostatek jídla a pití.