Díky jednoduchému triku mák nezhořkne. Oblíbené moučníky se tak vždy povedou na jedničku
Hořký mák zkazí chuť jakékoliv pokrmu, do kterého ho přidáte. Mák je oblíbenou surovinou nejen období Vánoc, hodí se hlavně do štrúdlů, makovců a jiných pochutin. Děti milují například noky nebo těstoviny s mákem. Jak ale docílit toho, aby mák nezhořkl a nezkazil celé jídlo?
Jaké postupy jsou osvědčené?
Mák se přidává do mnoha oblíbených pokrmů. Bez něj si neumíme představit dobroty jako makový koláč, makové knedlíčky nebo štrúdl. Mák se ale musí připravit, aby pokrm opravdu dochutil a naopak ho nezkazil. Aby mák nezhořknul, je potřeba ho spařit, a to je možné dvěma způsoby – ve vodě, nebo v mléce.
Mák můžete spařit ve vodě – stačí ho opláchnout studenou vodou a poté zalít vroucí. Dejte dvě sklenice vody na jednu sklenici máku. Zrnka máku vařte na mírném ohni 20–30 minut a poté je sceďte. S mlékem to bude trochu náročnější proces, ale také ho zvládnete. Mák bude po mléku mnohem chutnější, nabobtná a zhutní, takže se bude hodit hlavně na záviny.
Máte mák hořký i po spaření? Použijte med a smetanu
V hrnci svařte mléko a přidejte mák, který předtím omyjte. Vařte 5–10 minut na mírném ohni a pořád míchejte. Poté sejměte z hořáku, přikryjte pokličkou a nechte stát 4 hodiny – mák musí nabobtnat. Poté slijte zrnka přes síto a nechte okapat. Mák umelte přes jemné sítko stroje. Jestli máte i tak mák hořký, pomůže ještě jeden způsob.
Jestli máte i po spaření mlékem nebo vodou hořký mák, nemůžete ho do jídla použít. Vyzkoušejte proto ještě jeden způsob – rozemelte s ním trochu medu a smetany. Zrna se smíchají se surovinami a mák se zbaví hořkosti. Pokud je ale žluklý, nepomůže vůbec nic a mák budete muset vyhodit. Zkažený mák by vám v těle nadělal spoustu problémů, které za to nestojí. Vyplatí se investovat do kvalitních surovin, abyste měli jídlo chutné a zdravé.
Zdroj: https://natashaskitchen.com/how-to-make-poppy-seed-filling/