Dobré jídlo je to nejlepší antidepresivum. Se špatnou náladou zatočí správný jídelníček

Jestli chcete mít ve svém těle hormony štěstí, měli byste cvičit, často chodit mezi lidi a jíst, co vám chutná a vyhovuje vám. Stačí jen mírná úprava stravy a budete se cítit mnohem lépe. Je dobré udržovat hladinu cukru v krvi v normě, což záleží hlavně na tom, co budete během celého dne jíst.

Komplexní sacharidy jsou pro naše tělo velmi důležitou složkou

To, jak se cítíte a jakou máte náladu, ovlivňuje hlavně serotonin, což je relaxační hormon. Abyste si ho udrželi ve vysoké hladině, je dobré konzumovat ovesné vločky, celozrnný chléb nebo quinou. Z těchto potravin se cukr uvolňuje postupně. Jednoduché sacharidy naopak vhodné nejsou, a přitom se vyskytují téměř ve všech potravinách.

Med, sušenky, sladkosti nebo kukuřičné lupínky sice zvýší hladinu cukru v krvi, ale bohužel jen krátkodobě. A jak se hýbe cukr, hýbe se i naše nálada. Když je málo glukózy, serotonin se nemůže vytvářet a znamená to, že se naše tělo dostane do stresu. Je dobré si nervy obalovat vitaminy, především skupiny B – ty ovlivňují nervový systém. Jejich nedostatek může způsobit deprese. Proto je vhodné často konzumovat luštěniny a zeleninu, vitaminy B obsahuje také maso, vejce nebo játra.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravé tuky jsou pro mozek nejdůležitější

Dopamin chrání před syndromem neklidných nohou, smutkem, nebo dokonce apatií. Pokud ho mozek málo produkuje, mohou se v budoucnu objevit onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Zdravé tuky má hlavně avokádo, tmavá čokoláda nebo sója či banány. Pokud vám jídlo ještě navíc chutná, hladina dopaminu se může zvednout až o 50 %.

Zdravé tuky jsou pro mozek velmi důležité. Nacházejí se v olejích lisovaných za studena, ořeších nebo mořských rybách. Ty si dejte klidně třikrát do týdne, protože jsou vhodné také do redukčního jídelníčku a poskytnou kromě zdravých tuků také dostatek bílkovin a dalších živin, které tělo potřebuje.

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2017/05/09/foods-make-you-happy/307583001/