Assorted Indian Recipes Food Various

Dobré jídlo je to nejlepší antidepresivum. Se špatnou náladou zatočí správný jídelníček

Jestli chcete mít ve svém těle hormony štěstí, měli byste cvičit, často chodit mezi lidi a jíst, co vám chutná a vyhovuje vám. Stačí jen mírná úprava stravy a budete se cítit mnohem lépe. Je dobré udržovat hladinu cukru v krvi v normě, což záleží hlavně na tom, co budete během celého dne jíst.

Komplexní sacharidy jsou pro naše tělo velmi důležitou složkou

To, jak se cítíte a jakou máte náladu, ovlivňuje hlavně serotonin, což je relaxační hormon. Abyste si ho udrželi ve vysoké hladině, je dobré konzumovat ovesné vločky, celozrnný chléb nebo quinou. Z těchto potravin se cukr uvolňuje postupně. Jednoduché sacharidy naopak vhodné nejsou, a přitom se vyskytují téměř ve všech potravinách.

Med, sušenky, sladkosti nebo kukuřičné lupínky sice zvýší hladinu cukru v krvi, ale bohužel jen krátkodobě. A jak se hýbe cukr, hýbe se i naše nálada. Když je málo glukózy, serotonin se nemůže vytvářet a znamená to, že se naše tělo dostane do stresu. Je dobré si nervy obalovat vitaminy, především skupiny B – ty ovlivňují nervový systém. Jejich nedostatek může způsobit deprese. Proto je vhodné často konzumovat luštěniny a zeleninu, vitaminy B obsahuje také maso, vejce nebo játra.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravé tuky jsou pro mozek nejdůležitější

Dopamin chrání před syndromem neklidných nohou, smutkem, nebo dokonce apatií. Pokud ho mozek málo produkuje, mohou se v budoucnu objevit onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Zdravé tuky má hlavně avokádo, tmavá čokoláda nebo sója či banány. Pokud vám jídlo ještě navíc chutná, hladina dopaminu se může zvednout až o 50 %.

Zdravé tuky jsou pro mozek velmi důležité. Nacházejí se v olejích lisovaných za studena, ořeších nebo mořských rybách. Ty si dejte klidně třikrát do týdne, protože jsou vhodné také do redukčního jídelníčku a poskytnou kromě zdravých tuků také dostatek bílkovin a dalších živin, které tělo potřebuje.

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2017/05/09/foods-make-you-happy/307583001/