Fresh Vegetable Salad

Smartfood je cestou zdravého stravování, které udrží tělo fit a dlouho mladé

Smartfood neboli potraviny, které zabraňují tvorbě rakoviny. Výzkumy ukazují, že jídlo ovlivňuje geny, a zjistily se zajímavé výsledky. Vědci vybrali několik desítek potravinových produktů, které jsou vhodné k chytrému stravování. Obsah vitaminů a dalších složek mohou přesvědčit naše geny, aby fungovaly tak, jak mají.

Jaká jídla ovlivňují délku našeho života a také jeho kvalitu?

V některých zemích je středomořská strava považována za zdravou, podobně uvažují například v Polsku nebo Itálii, ale každá země považuje za standard něco jiného. Nikdo ale neví, o co se jedná, když se řekne dieta na středomořské stravě. Jak se tato dieta liší od ostatních? Je založená na středomořském jídle, ale navíc je obohacena o některé produkty, jako je například kurkuma. Jedná se právě o 30 konkrétních potravin, které naše tělo ochrání způsobem, že vstoupí do DNA a zastaví stárnutí.

Chytrá strava ochrání vaše zdraví, pomůže vám zůstat déle zdraví a díky tomu se vyhnete mnoha chorobám, které souvisí se stárnutím těla. Sem patří hlavně rakovina a kardiovaskulární choroby. Mezi chytré potraviny patří produkty, které jsou běžně k dostání v obchodech, jako chřest, cibule, pomeranče nebo čokoláda. Všechny tyto potraviny obsahují důležité molekuly, které vstoupí do lidské buňky a zastaví geny, které mají na svědomí stárnutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Chytré potraviny aktivují geny, které jsou zodpovědné za kvalitu života

Každý člověk obvykle sní více než jeden produkt ze seznamu chytrých potravin. Vědci zjistili, že aktivní složky, které jsou v potravinách, mají na buňky stejný účinek, jak jsme uvedli výše. Studie byly provedeny na myších a zjistilo se, že například šťáva z pomeranče obsahuje molekuly, které plní obranné funkce.

Myši jedly vysokokalorickou dietu, a když dostaly právě šťávu z citrusu, zjistilo se, že vůbec nepřibírají. Ty myši, které šťávu nedostaly, byly hodně unavené. Důvodem bylo, že geny stárnutí patři mezi geny metabolismu a ten je zase závislý na energii. Pokud geny správně aktivujeme, dostaví se kýžený výsledek v podobě zdraví a mladistvého vzhledu.

Zdroj: https://www.nia.nih.gov/health/smart-food-choices-healthy-aging