Closeup Sprouted Grains Cress Salad Grow Wet Linen Mat

Jarní kuchyně se neobejde bez životadárné řeřichy. Na parapetu vyroste už za pár dní

Řeřicha je spojována hlavně s velikonočními svátky, ale můžete ji používat celý rok. Není náročná na pěstování a péči o ni zvládnou i začátečníci. Tato bylinka je známá svými vlastnostmi, díky kterém chrání například proti infekcím. Obsahuje velké množství vápníku a hodí se jako doplněk k léčbě osteoporózy.

Řeřicha je plná jódu a železa

Jód je důležitý prvek, který pomůže při hypertyreóze, železo a hořčík zase předejdou únavě a nedostatku červených krvinek. Tato zelenina také snižuje hladinu cukru v krvi a hodí se tak pro ty, kteří ji potřebují srovnat. Semínka řeřichy si můžete doma naklíčit a vypěstovat si rostlinu, kterou budete využívat celý rok.

K naklíčení potřebují semínka asi 7–9 dní, nejdříve se nechávají ve tmě a až poté pár dní na světle. Semena by se měla denně proplachovat vodou, nesmí přijít do styku se slunečním světlem a také pozor na vysoké teploty. K vypěstování budete potřebovat kousek vaty nebo písek. Obojí by mělo být neustále vlhké a semínka dejte na jižní okno, kde bude dostatek světla. Řeřicha vyroste asi za 2 týdny, kdy ji můžete začít stříhat.

Zdroj obrázku: Freepik

Lístky můžete nechat v lednici až dva dny

Po této době už budou lístky hořké a zmizí typická štiplavá chuť řeřichy. Používá se hlavně do salátů, pomazánek nebo s ní můžete posypat chleba s tvarohem. Do polévky ji můžete použít místo pažitky nebo si z ní vyrobit pesto či dip. Díky své štiplavé chuti nahradí sůl, kterou tak budete využívat minimálně.

Podle vědců má řeřicha pozitivní vliv také na lidská játra. Navíc obsahuje také vitamin C, který podporuje imunitu. Proto vyzkoušejte domácí pěstování této byliny, která se vám bude v kuchyni určitě hodit. Není náročná a konzumovat ji můžete, kdykoliv budete mít chuť. Kromě řeřichy lze snadno vypěstovat také další bylinky, které můžete použít do pomazánek nebo polévek. Budou vždy čerstvé a při ruce.