Tenisky

Jak si vybrat správnou sportovní obuv

Tenisky jsou bezesporu jedním z nejpoužívanějších druhů bot, které nosíme od jara do podzimu. Nyní v létě je důležité mít tenisky, které budou nejen spolehlivou oporou pro kotníky, ale budou zároveň prodyšné, z materiálu, který je připraven na notnou dávku potu. Ať chceme, nebo ne, chodidla se nám v létě pořádně potí a pokud budeme používat nevhodnou obuv, nejen že si koledujeme o úraz, ale také plíseň, jejíž vyléčení zabere několik týdnů a je doprovázena nepříjemným zápachem.

Ohebnost podrážky

Při výběru tenisek neřešte barvu podrážky, zaměřte se na její složení. Je nutné, aby byla dostatečně ohebná a při ohýbání nepraskala. Její tvrdost může být různá, proto se vyrábí speciální boty na běh, fitness, aerobic… Dokáže tlumit nárazy, což šetří naše klouby i páteř.

U podrážky nezapomeňte také na to, zda budete v obuvi chodit venku, nebo uvnitř. V tělocvičnách a halách je často omezen vstup pouze v obuvi, která má bílou příp. „nešpinící“ podrážku, aby nezanechávala šmouhy.

Stélka a její funkce

Stélka by měla být klenutá, aby byla oporou chodidla na správných místech. Existují i stélky s masážním účinkem, jež oceníte např. při delší chůzi např. na horské výšlapy.

Složení stélky musí zajistit savost potu, aby nám noha v botě neklouzala, byla stabilní, ale také jsme se cítili dobře. Výhodnou je, že si stélku můžeme dokoupit i v obchodě, když by nám ta původní nevyhovovala dostatečně, nebo se opotřebovala. Je ale důležité, aby v botě dobře držela, nekrčila se, nehýbala se, to by nám mohlo způsobit otlaky nebo kuří oka.

„Kapota“ tenisek

Stejně tak je důležité, z čeho bude vyrobena pohledová část – pro mnohé ta nejdůležitější, podle ní se rozhodujeme, zda se nám bota líbí, nebo nikoli. Sálová obuv je většinou vyrobená z pevného materiálu, u venkovní je opět nutné, aby dostatečně větrala, byla prodyšná, noha mohla dýchat a nezapařila se.

Správné šněrování

I způsob, jak se boty zavazují je podstatný. Suché zipy nejsou tak dobré, jako tkaničky. U tkaniček si totiž botu můžete lépe naformovat přesně na vaši nohu. Suché zipy sice dobře drží, ale na botě jsou jen dva, max. tři. Existují i tkaničky s gumou, které se nemusí zavazovat, tady však myslete na to, že díky přidané gumě pruží a botu rozhodně nedrží tak pevně, jako tkaničky klasické.

1 komentář u “Jak si vybrat správnou sportovní obuv”

Diskuze je uzavřena.