Jaký Je Rozdíl Mezi Psychologem A Psychoterapeutem

Jaký je rozdíl mezi psychologem a psychoterapeutem?

Možná vám do dnešního dne oba pojmy tak trochu splývaly. Práce psychologa i psychoterapeuta bývá mnohými lidmi vnímána shodně jako pomoc lidem. To je do jisté míry pravda. Mezi pracovní náplní psychologa a psychoterapeuta jsou však významné rozdíly. Jaké? To se dozvíte v dnešním článku.

Psycholog vám poradí

Nejdřív pár slov o tom, co obnáší profese psychologa. Každý, kdo se chce stát psychologem, musí nejprve vystudovat akreditovaný studijní program na některé z univerzit. Svou specializaci si potom volí až po ukončení studia. Psycholog najde pracovní uplatnění v soukromé firmě, neziskové organizaci, škole, armádě, nemocnici nebo třeba v poradně. Pokud chce samostatně poskytovat služby hrazené pojišťovnou, musí absolvovat několikaleté postgraduální studium a dlouhodobou praxi pod odborným dohledem (supervizí). 

Hlavní náplní práce psychologa je většinou psychologické poradenství. Je to krátkodobá intervence. Obvykle jde o jedno až pět sezení, při kterých vám tento odborník na lidskou duši pomůže zvládnout obtížnou nebo nestandardní životní situaci.

Psychoterapeut nastartuje životní změnu

Následující informace bude pro vás možná trochu matoucí. Psychoterapii totiž mohou provádět i psychologové. Každý psychoterapeut však psychologii mít vystudovanou nemusí. Co tedy vlastně dělá psychoterapeuta psychoterapeutem?

Tou zásadní esencí je speciální psychoterapeutický výcvik. Pokud si jej představíte jako klasickou školní výuku, jste od pravdy velmi daleko. Psychoterapeutický výcvik je totiž především praktický a sebezkušenostní trénink. Trvá minimálně 5 let a zahrnuje práci s klientem pod odborným dohledem (supervizí), intenzivní práci na sobě a vlastní prožitek terapie. Výcvik může absolvovat pouze úspěšný absolvent vysokoškolského magisterského studia humanitního směru.   

Psychoterapie sice neřeší přímo duševní poruchy, pracuje ale na změně chování a prožívání člověka. Pomocí dobře vedené terapie můžete poměrně rychle dosahovat žádoucích osobnostních změn. Jedná se tedy o hlubší intervenci, než jakou pozorujeme u běžného psychologického poradenství.

Psychoterapii můžete dokonce absolvovat odkudkoliv. Když poměříme účinnost, psychoterapie online se rozhodně vyrovná klasickému terapeutickému rozhovoru mezi čtyřma očima. Navíc přináší další pozitiva. Například úsporu času i peněz díky absenci nutnosti dojíždět a možnost kontaktovat terapeuta klidně i z opačného konce republiky. To je při aktuální zhoršené dostupnosti kvalitní psychoterapeutické péče veliká výhoda.