Astma1

Psí mazlíček a astma – na palčivou otázku odpovídají vědci, závěr studií je překvapivý

Vědecké výzkumy již dříve poukázaly na to, že přítomnost psího mazlíčka v domácnosti může chránit kardiovaskulární systém, ale také psí společnost odbourává stres a zlepšuje spánek. A jak je to tedy s astmatiky, mohou si také psího přítele pořídit? 

Vědecké poznatky

Vědecké poznatky z univerzity v Uppsale zkoumaly spojitost mezi dětmi a rizikem rozvoje astmatu. K této studii bylo osloveno více než milion dětí. Ačkoli nebyly zaznamenané a prokázané výsledky, bylo uvedeno, že děti, které se od narození každodenně stýkaly se psím mazlíčkem, mají o 13 % nižší pravděpodobnost rozvoje astmatu. Tento fakt platil i u dětí, jejichž rodiče mají oba astma. 

Zdroj obrázku: Freepik

Předtím, než si pořídíte čtyřnohého kamaráda

Než pořídíte svým dětem nebo i vám čtyřnohého přítele, je třeba pamatovat na dvě věci! Závěr provedených studií ohledně vztahu mezi psem, dětmi a vznikem astmatu platí tehdy, pokud dítě již od pár měsíců věku netrpí prokazatelnou alergií na psí srst. V takových případech je jasné, že je třeba se psímu mazlíčku vyhnout. Pokud se však alergie neprojeví, je možné si psa pořídit. A právě v takovém případě je dítě několika procenty chráněno před vznikem astmatu v pozdějším věku, prohlásila spoluautorka projektu Catarina Almqvist Mamors.

Zdroj obrázku: Freepik

Kvalitní spánek

Odborníci na klinice Mayo uvedli, že sdílení ložnice s psím přítelem podporuje kvalitnější spánek a člověk se cítí psychicky lépe a v bezpečí. Spát se čtyřnohým kamarádem v jedné ložnici má jistě svá velká pozitiva. V posledních pár měsících lidé velmi často vyhledávají psí společníky, protože takový psí kamarád jistě potěší nejen fyzické zdraví, ale i to duševní. To je také důvod, proč majitelé nechávají své pejsky přespávat v ložnici. Nyní už víte, že psí kamarád nebude mít negativní vliv na vaše zdraví. Rádi bychom vás ale upozornili ještě na jednu věc. Pes může být sice v ložnici, ale rozhodně ve svém oblíbeném pelíšku, nikoli s vámi v posteli. Přeci jen, psí kožich není nic extra čistého.

Zdroj: https://www.asthma.org.uk/advice/triggers/animals-and-pets/