Samara Russia January 10 2022 Ikea Store Interior People Are Shopping Ikea Is World S Largest Furniture Retailer

„Jen sto kilometrů přes hranice a cena je poloviční,“ překvapilo Věru při nákupu lampy

V České republice stojí lampa 1 790 Kč, v sousedním Polsku v přepočtu jenom 845 Kč. Řeč je o totožné lampě známého řetězce s nábytkem. Kdo bydlí blízko hranic, tomu už se vyplatí sednout do auta a vyrazit raději tam. Jako paní Věra, která bydlí v Ostravě a kterou nákup v místním obchodním centru Ikea tak rozčílil, že sedla do auta a jela směr Polsko.

Jen 100 kilometrů

Vzdálenost mezi obchodem Ikea v Ostravě a polských Katovicích je zhruba 100 kilometrů. Autem se to dá zvládnout za hodinu. „Když jsem v české pobočce viděla ty ceny, rozhodla jsem se, že raději pojedu za hranice. Vyplatí se mi to,“ říká čtenářka Věra, která těží z výhody svého bydliště. Kdo si však umí dobře spočítat náklady na cestu a rozdíl v cenách, tomu se může vyplatit jet do Polska klidně i přes půl republiky.

Dvě lampy za cenu jedné

Nejde o rozdíl několika stovek, který by pro mě byl tolerovatelný, když vezmu v potaz svůj čas a samozřejmě náklady na palivo. U téhle konkrétní lampy, která nese název Snöbyar, je rozdíl v ceně mezi českou a polskou Ikeou přes padesát procent. Za stejné peníze tak můžu mít v České republice jednu lampu, v Polsku dvě. A ještě mi dokonce pár drobných zbude.

Zdroj obrázku: Freepik

Nehorázné finanční rozdíly

Ani se nedivím, že někdo jede do Polska jenom pro jednu věc. Teď jsem to udělala (až na pár drobností) taky. Když v Ostravě vidíte tuhle lampu za 1 790 Kč, zatímco v Polsku je za 845 Kč (tedy 169 zlotých), byli byste blázni nezajet si pro levnější. I kdybyste koupili jenom jednu jedinou, pořád se vám to musí vyplatit.

S českými nákupy končím

Jediné, čeho jsem litovala, že jsem jednala takto impulzivně. Kdybych si doma sedla a porovnala ceny více, zjistila bych, že to není jenom lampa, kterou jsem mohla koupit. Alespoň mám teď důvod zkrášlit svůj byt, protože tahle návštěva Polska za účelem vylepšení mého bytu rozhodně nebyla poslední. Cesta mě vyjde maximálně na 500 Kč, což není vůbec nic v porovnání s tím, kolik mi díky mým úsporám zůstane na účtu.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Věry H., https://www.ikea.com/cz/cs/p/snoebyar-stolni-lampa-sedotyrkysova-keramika-seda-50450401/, https://www.ikea.com/pl/pl/p/snoebyar-lampa-stolowa-szaroturkusowy-ceramika-szary-50450401/