Kava1

Káva je oblíbeným životabudičem, někteří lidé by se jí však měli obloukem vyhnout

Káva má mnoho výhod, dokáže nás perfektně nakopnout na celý den a mnozí si bez ranního šálku kávy nedokážou představit den. I přesto, jaké má káva velké výhody, se nejedná o nápoj, který je vhodný úplně pro každého. Existují lidé, kterým by káva mohla pořádně zkomplikovat život. Kdo by se měl kávě vyhýbat, anebo ji alespoň nepít každý den? Jestli i vy patříte mezi osoby, které by se měli kávě vyhýbat, se dočtete níže.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva jako dobrý start dne

Káva může být skvělým startem dne. Většina z nás už si ráno bez dobrého šálku kávy nedokáže představit. Víte, proč je káva po ránu pro někoho tak důležitá? Vypití šálku kávy zajistí dostatečnou hladinu serotoninu a dopaminu. A právě tyto dva hormony jsou zodpovědné za dobrou náladu, která nás doprovází celý den. Může se tedy zdát, že započetí každého dne kávou je ideálním startem do nového dne. Může to tak být, ovšem pro některé lidi se šálek kávy stává pravým opakem. Kteří lidé by se měli kávě vyhýbat alespoň částečně?

Zdroj obrázku: Freepik

Komu by každodenní pití kávy mohlo uškodit

I přesto, jaké má káva skvělé vlastnosti, existuje celá řada lidí, která by se kávě měla vyhýbat. Jednou z těchto skupin jsou pochopitelně těhotné ženy. Po vypití kávy se v těle koncentruje kofein, který z těla těhotné ženy vyprchává mnohem pomaleji. Pokud se žena není schopná vzdát kávy úplně, měla by ji alespoň omezit na jeden šálek denně. Další skupinou jsou lidé s Crohnovou chorobou, pro které je káva rizikovým nápojem. Tito lidé by se měli kávě vyhnout úplně, případně pít kávu bez obsahu kofeinu. Po pozření kávy se u takto nemocných lidí mohou projevit problémy, jako je průjem, zvracení, bolest břicha a další. Ovšem pití kávy by neměl přehánět nikdo z nás. Pokud ji budete pít nad míru, začnou vás provázet problémy jako dehydratace, bolest žaludku, nespavost, žaludeční vředy a další. Zdravý jedinec by neměl pít více než dva šálky kávy denně.

Zdroj: https://www.eatthis.com/news-people-who-should-not-drink-coffee/