Cute Sick Redhead Girl With Allergy Sneezing Napkin

Kýchání je přirozený reflex těla. Potlačovat ho se nedoporučuje

Při kýchání se tělo zbavuje patogenů a všudypřítomných bakterií. Jedná se o nejběžnější reakci těla, se kterou je spjato mnoho mýtů. Někteří tvrdí, že se při kýchnutí zastaví srdce, jiní zase, že počet kýchnutí znamená dobré nebo špatné znamení. Proč lidský organismus kýchá a proč bychom neměli kýchnutí potlačit?

Proč kýcháme?

Ačkoli kýchání bývá spojováno s rýmou způsobenou infekcí, ve skutečnosti má mnoho příčin. Tato reflexní reakce je někdy iniciována alergeny, prachem nebo jinými nežádoucími látkami vstupujícími do nosní sliznice a je zaměřena na čištění dýchacích cest. Málokdo ví, kolik prvků těla se podílí na kýchání: během tohoto procesu se břišní svaly a mezižeberní svaly stahují. Na druhé straně uzavírající se hrtan způsobuje zvýšení tlaku v hrudníku, takže po jeho otevření je vzduch násilně vypuzen. Jednorázové kýchání může být vyvoláno zcela triviálními faktory, jako jsou intenzivní zápach, změna teploty nebo vlhkosti vzduchu, a dokonce i pobyt v prašné místnosti nebo kontakt se silnými kořeními. Na druhou stranu opakovaný reflex naznačuje spíše rýmu nebo alergii.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak moc infikujeme okolí při kýchání?

Vysoká rychlost vzduchu vycházejícího z plic umožňuje, aby se bakterie šířily na relativně dlouhé vzdálenosti, a co víc, rozstřikovaná mlha se může vznášet ve vzduchu a být nesena ventilací nebo se usazovat na různých předmětech. Všechny tyto faktory usnadňují přenos infekce. Odhaduje se, že jedna osoba s chřipkou může v průměru infikovat tři další.

Je kýchání zdravé?

Kýchání je velmi důležitou reflexní reakcí těla, která zajišťuje průchodnost dýchacích cest, a proto sama o sobě může být považována za žádoucí reakci. I když se stává, že vyplývá z různých typů abnormálních stavů, a pokud významně brání fungování, je to indikace pro konzultaci s lékařem.

Jaké jsou způsoby, jak se vyhnout kýchání?

Ucpávání nosu a úst pro zabránění kýchnutí není dobrý nápad, protože to může vést k výše uvedeným zdravotním komplikacím. Odborníci nedoporučují přestat kýchat, i když je nejlepší to udělat, aby nedošlo k infekci ostatních. Za tímto účelem se vždy vyplatí nosit s sebou jednorázové kapesníky. Kýchání se také doporučuje do části ruky, jako je předloktí. Také je vhodné kýchat do látkového kapesníku nebo na stranu mimo lidi.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sneezing, https://medlineplus.gov/ency/article/003060.htm, https://www.cdc.gov/flu/about/disease/spread.htm, https://khealth.com/learn/symptom/sneezing/, https://www.cdc.gov/hygiene/personal-hygiene/coughing-sneezing.html