Face Mask 2578428 1280

Léčivá rašelina má blahodárné účinky na celé tělo, její využití v kosmetice stoupá v oblibě

Bahno, rašelina či peloid – několik různých názvů pro tentýž produkt. Možná už jste se se všemi těmito pojmy v souvislosti se zdravím setkali, zejména pokud jezdíte rádi do lázní. Tento prospěšný produkt už využívají také některá kosmetická studia.

Proč je rašelina tak prospěšná?

Rašelinu pro její léčebné účinky využívají lidé už od 19. století. Největší naleziště rašeliny určené pro kosmetické a rehabilitační účely je v Polsku, které ji právě jako první začalo aplikovat v souvislosti s léčbou neduhů. Peloid neboli rašelina je čistě přírodním produktem s obsahem organických i anorganických sloučenin. Organickou složku zajišťují z části rozložené zbytky rostlinného původu. Léčebná rašelina obsahuje taniny, pektiny i huminové kyseliny a navíc je bohatým zdrojem železa, křemíku, hořčíku a vápníku s draslíkem. Peloid tak má významné protizánětlivé a stahující (adstringentní) účinky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Je libo bahenní lázně nebo pleťovou masku?

Balneoterapie s využitím blahodárného bahna z rašeliny dokáže výrazně ulevit od bolestí zad nebo při zánětech páteře, jako je třeba ischias. Teplo z peloidu proniká hluboko do těla, a tím dochází k rychlejšímu odstraňování toxinů. Peloidové koupele prokazatelně zrychlují průtok krve a zlepšují činnost srdce. Bahenní koupele prospívají při léčbě ženských nemocí.

Kosmetické bahenní procedury pomohou v boji s celulitidou. Zahřátý peloid napomáhá rychlejšímu spalování tuků, navíc hydratuje a vyživuje pokožku.

Pleťové masky z rašeliny jsou vhodné pro všechny typy pleti, redukují vrásky a zbavují pleť nečistot a nedokonalostí. Protizánětlivé účinky peloidu ale kosmetika využívá především k léčbě problematické, aknózní pleti. Rašelina pleť prokrvuje, zpevňuje a vyhlazuje ji.

Léčebné koupele nejsou vhodné pro těhotné a menstruující ženy a lidi, kteří trpí srdečními onemocněními, nemocemi ledvin nebo onkologickými onemocněními.

Zdroj: https://helenatur.com/en/peat-in-skincare/