Woman Relaxing Flower Field

Množení levandule je možné provést třemi jednoduchými způsoby

Levandule je kráska, která dodá zahradě ten správný glanc. Má překrásné fialové kvítky, omamně voní a přitahuje množství včel, k tomu se jedná o velmi užitečnou bylinku, která pomůže s různými neduhy. Zákoutí z levandulových keříků vypadá prostě báječně, ale při kupování jednotlivých exemplářů lidově řečeno leze do peněz. Jak tedy rychle a snadno namnožit levandule svépomocí? Není to žádná věda, uvidíte sami.

Přes čtyřicítku rozličných druhů

Existuje přes čtyřicítku různých druhů levandulí, nejčastěji se vyskytuje jako polokeř nebo vytrvalá bylina s fialovými, bílými nebo růžovými kvítky. Velmi unikátní je vůně květů, která je zcela nezaměnitelná, to je důvod, proč se levandulová esence přidává do kosmetiky nebo do parfémů. Levandule patří do čeledi hluchavkovitých spolu s dalšími bylinami, jako jsou hluchavka, mateřídouška, máta nebo šalvěj. Pěstuje se na záhonech, v květnících na balkonech, ale také na plantážích, například na jihu Francie.

Množení levandule

V tuzemsku se objevují nejčastěji druhy, které jsou odolné vůči mrazu, což se týká levandule lékařské, pro kterou se někdy používá název levandule úzkolistá. Vyjímá se na slunném stanovišti, má dřevnaté lodyhy, které jsou na povrchu bělavě chlupaté. Květy obsahují léčivé třísloviny, silice a terpeny. Z oblasti Středomoří se rozšířila po celé Evropě a na sever Afriky, u nás se prodávají kultivary této rostliny v běžné obchodní síti. Množí se dále vyséváním semen, vrstvením nebo řízkováním.

Zdroj obrázku: Freepik

Vysévání semen

Semena se mohou vysévat do propustného substrátu na jaře, vyklíčí asi po 14 dnech. Na podzim se mohou semena levandule vysévat přímo do země.

Vrstvení

Další metodou je vrstvení, kdy se na jaře nejníže položené dlouhé výhonky opatrně ohnou k zemi a pomocí drátku zajistí. Výhonek se ještě ukotví k opoře, zasype se úrodnou zeminou a pravidelně se místo zvlhčuje. Na podzim se tato část vrstvy odebere a na jaře přesadí na nové stanoviště.

Řízkování

Na jaře nebo na konci léta se může provést řízkování, řízky se odebírají z ohebných stonků. Řízek se zkrátí na délku cca 10 centimetrů a umístí do vlhkého a propustného substrátu. Nádoba s řízky se může přikrýt agrotextilií, umístí se na teplé a lehce zastíněné místo a nesmí se zapomenout na pravidelnou zálivku.

Zdroj: https://www.aliikulalavender.com/how-to-propagate-lavender/