Cistit Notebook1

Na vyčištění počítače si ne každý troufne. S naším návodem to zvládnete i vy

Důkladné vyčištění počítače příliš mnoho lidí nedělá. Většina se soustředí pouze na monitor a v lepším případě na klávesnici. Navíc čištění není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Co budete potřebovat?

Před samotným čištěním byste se měli přesvědčit, že máte po ruce stlačený vzduch v plechovce, přípravu na čištění plastových dílů, hydratační utěrky, sprej na čištění počítačového vybavení, šroubovák s různými bity a tenké utěrky z mikrovlákna (nepouští chloupky).

Zdroj obrázku: Freepik

Začněte disketovou jednotkou

Chcete-li vyčistit hlavní část počítače, musíte ho nejprve rozebrat. K tomu můžete použít šroubovák s vhodnými nástavci. Tohle platí především pro stolní jednotky, ale pokud jste šikovnější, zvládnete to sami i u notebooku. Nyní můžete rozebrat nejdůležitější prvky na diskové jednotce: zdroj napájení, disky, paměťové karty a procesor.

Všechny prvky a vnitřek diskové jednotky důkladně nastříkejte stlačeným vzduchem, které odstraní veškerý prach. Z procesoru odstraňte prach vlhčenými ubrousky. Až vše vyčistíte, sestavte zařízení dohromady, otřete jej hadříkem namočeným v destilované vodě a poté sprejem. Pak se můžete vrhnout na vnější části přístroje.

Zdroj obrázku: Freepik

Monitor a klávesnice

Na monitor v první řadě nastříkejte stlačený vzduch, abyste odstranili největší vrstvu prachu. Poté naneste malé množství spreje na čistění počítačů na hadřík z mikrovlákna, otřete monitor a nakonec ho vyleštěte. Poté otřete obrazovku hadříkem namočeným v destilované vodě. Ideální je ovšem použít speciální produkt, který je určen na údržbu monitorů.

Klávesnice je rozhodně nejšpinavějším místem tohoto přístroje, a proto byste jí měli věnovat dostatek pozornosti. Několikrát s ní zatřeste, aby se uvolnila špína a zbytky jídla či pití. Poté ji důkladně vyfoukejte stlačeným vzduchem v plechovce. Následně použijte sprej na čištění počítačového zařízení a hadřík z mikrovlákna. Naneste sprej, nechte asi pět minut působit a poté vše důkladně otřete hadříkem. Nakonec klávesnici ještě jednou otřete hadříkem.

Zdroj: https://www.dummies.com/computers/pcs/how-to-clean-your-laptops-case-screen-and-keyboard/