Close Up Asian Woman With Hyperhidrosis Sweating

Nadměrné pocení zbytečně komplikuje život. Snížit ho lze přirozeně jednoduchou změnou stravy

Nadměrné pocení nemusí znamenat zdravotní problém, ale je to komplikace, která pro daného člověka nemusí být příjemná. Každý se potí, například při cvičení nebo když je nervózní. Co ale dělat, když se potíte při běžných činnostech, a přitom používáte různé deodoranty nebo antiperspiranty?

Jak se vypořádat s nadměrným pocením?

Prvním způsobem je oblékat si oblečení, na kterém nebude pot vidět. Tmavé barvy mohou skvrny od potu zakrýt, ale bohužel se nejedná o dlouhodobé řešení. Nejdříve je nutné vyřešit příčinu pocení, abyste pak mohli použít vhodné prostředky na jeho zastavení. Nejhoršími barvami, které si na sebe můžete v případě pocení obléknout, je modrá nebo šedá.

Používáním antiperspirantů si také můžete pomoci, ale bude velmi záležet na tom, co všechno obsahuje. Většina z nich totiž ucpe potní žlázy, což je sice fajn, ale může to časem znamenat problém. Podráždění pokožky nebo jiné komplikace jsou častým nežádoucím účinkem. Abyste se zbavili pocení, bude nutné omezit konzumaci kořeněných jídel. Většinou obsahují chilli nebo pepř, které zvyšují pocení. 

Zdroj obrázku: Freepik

V mnoha případech pomůže pouze změna stravovacích návyků

Jestli máte nadváhu nebo obezitu, není divu, že se hodně potíte. Budete se více potit i při obyčejné chůzi. Budete v takovém případě muset omezit sladkosti a potraviny, které jsou tučné nebo smažené. Pár kilogramů by mohlo pomoci i s pocením. Pitím čaje ze šalvěje také nic nezkazíte. Můžete ho použít ale také zevně, a to tak, že si obklad přiložíte do podpaží nebo na místa, kde se potíte nejvíce.

Pomoci může i jedlá soda, kterou si také můžete nasypat do podpaží. Jedlá soda totiž pot vysušuje a také se díky ní zbavíte nepříjemného zápachu. Ve vážnějších případech pak bude nutné zajít k lékaři, který vám předepíše léky na snížení pocení. Znamenat to může onemocnění, které je potřeba řešit léky.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173