Pneumonia1

Nebezpečný zápal plic může mít i fatální následky. Rozpoznejte příznaky včas

Pneumonii může zapříčinit hned několik faktorů. Existují patogeny, které způsobují infekce, ale nepříznivé fyzikálně-chemické podmínky mohou také způsobit toto nepříjemné a velmi nebezpečné onemocnění. Nebezpečné je zejména u dětí a při chronických onemocněních a u starších osob se slabým imunitním systémem. Ublížit ovšem může komukoli v jakékoli věkové skupině.

Co je pneumonie a co ji způsobuje?

Pneumonie (zápal plic) je zánětlivé onemocnění plicních tkání. Nejčastěji jsou problémem bakterie, viry, houby a různí parazité, kteří se jinak považují za infekční onemocnění, na rozdíl od pneumonie způsobené fyzikálně-chemickými částicemi, které nejsou infekční. Ty nelze chytit od jiné osoby. Nemoc může být mírná, ale průběh může být i poměrně těžký. Úmrtí v důsledku zápalu plic je velmi vzácné, ale v kombinaci např. s AIDS k tomu může dojít.

Zdroj obrázku: Freepik

Bakterie Haemophilus influenzae, Staphylococcus aures a Streptococcus pneumoniae jsou hlavní příčinou tohoto onemocnění, ale původci mohou být i viry. Udává se, že asi polovina případů je způsobena virově. Podívejme se na příznaky, které vás mohou včas upozornit, že máte zápal plic a měli byste okamžitě navštívit svého lékaře.

Nejčastější příznaky pneumonie

Mezi základní příznaky, které můžete pozorovat a rozhodně nebude možné je přehlédnout, patří náhlá a vysoká horečka. Dostat se může až ke 40 stupňům Celsia a může ji doprovázet zimnice a silný kašel. Obecně se nebudete cítit dobře a budete mít pocit, že nejste ve vlastní kůži.

Zdroj obrázku: Freepik

Objevit se může také rychlá srdeční frekvence, asi 120 za minutu. Pozorovat zároveň můžete i hnisavý, někdy zelený hlen a tradiční bolesti hlavy a svalů po celém těle. Tuto nemoc jednoduše nelze ignorovat a rozhodně byste se o to neměli ani pokoušet. Jakmile si všimnete příznaků, utíkejte za svým ošetřujícím lékařem a nechte se léčit. Toto onemocnění je závažné a nelze ho přechodit ani vyléčit bylinkami.

Zdroj: https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/pneumonia/symptoms-and-diagnosis