Doctor Holding Card With Text Vitamin D Medical Concept

Nedostatek vitamínu D ovlivní celé tělo. Rozpoznejte varovné příznaky a zachraňte své zdraví

Tento vitamín je jedním z nejdůležitějších látek pro správné fungování těla. Bohužel jeho nedostatek je v dnešní době velmi běžný. Tělo může vysílat spoustu signálů, že máme tohoto vitamínu nedostatek. Velkou nevýhodou je, že tento vitamín si nedokážeme doplnit stravou, ale naše tělo ho přijímá ze slunečního záření.

Nejméně ho máme na podzim a v zimě

Vitamín D je v tomto ročním období obzvláště důležitý. Má příznivý vliv na imunitu, podílí se na procesech absorpce vápníku a fosforu (který je zodpovědný za zdravé a silné kosti a zuby), umožňuje správnou funkci svalů, snižuje riziko některých druhů rakoviny. To je jen několik z jeho důležitých funkcí. Vitamin D má přímý a nepřímý vliv na celé tělo.

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný stav. Jak zdůrazňují lékaři, může zvýšit riziko dlouhodobých zdravotních problémů. Jednou z nejdůležitějších funkcí vitamínu D je posílení imunitního systému. Několik velkých pozorovacích studií prokázalo souvislost mezi nedostatkem tohoto vitamínu a respiračními onemocněními, jako je nachlazení, bronchitida a pneumonie.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky nedostatku vitamínu D

Nedostatek vitamínu D se často přehlíží jako potencionální příčina únavy. Nízká hladina vitamínu D je také spojena se špatnou kvalitou spánku a kratšími časy spánku. Když je hladina vitamínu D nízká a tělo není schopno absorbovat vápník a fosfor, existuje zvýšené riziko bolesti kostí, zlomenin, bolesti svalů a svalové slabosti. U starších lidí může závažný nedostatek také přispět ke zvýšenému riziku pádů.

Nedostatek vitamínu D může způsobit příznaky podobné těm, které se vyskytují při depresi. Jde o znaky jako například pocit beznaděje, smutek, problémy se spánkem, ztráta zájmu o činnosti, které dříve vzbuzovaly vzrušení. Pomalé hojení ran po poranění také může znamenat, že hladina vitamínu D je příliš nízká. Nedostatek vitamínu D může souviset i s přírůstkem hmotnosti.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-symptoms