White Cabbage 2705228 1920[1]

Nejenom kojící ženy si na svá prsa přikládají zelné listy. Umí pomoci s hormony a nadměrnou bolestí

Zelí je velmi podceňovaná zelenina. Stojí pár korun a tak si myslíme, že se hodí maximálně do jídla. To ale není úplně pravda. Tato běžná zelenina, kterou seženeme kdekoliv, má řadu zcela unikátních účinků na lidské zdraví. Předně je zajímavostí vysoký obsah vitamínu C, což ale není to jediné, proč bychom měli zelí používat. A když ne ve formě konzumace, která může způsobovat nadýmání, tak ve formě obkladů. Stačí pár listů a můžeme vytvořit unikátního pomocníka při celé řadě ženských problémů.

Zelí přikládané na prsa

Mnoho lidí má bolestivá prsa, což může být způsobeno klidně i hormonální nerovnováhou. Zelí sice neumí vyrovnat hormonální hladinu, ale dokáže tišit celkové napětí v prsou, tlumit bolest a snižovat otok. Tyto blahodárné účinky ocení nejen ženy trpící premenstruačním syndromem, ale obzvláště kojící matky.

Postup je jednoduchý, vložte zelí na hodinu do chladničky. Poté chladné zelí vyjměte, svrchní vrstvu listů sloupněte a vyhoďte. Odtrhněte další dva listy, omyjte je pod studenou vodou a přiložte na prsa. Dávejte pozor, abyste nezakryli bradavky. Pokud byste bradavky zakryli, mohlo by na ně nepříznivě působit vlhko.

Zelný obklad nechte na vašich prsou působit, dokud se nezahřeje, což je asi dvacet minut. Poté odstraňte a podle potřeby opakujte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Bodnutí hmyzem

Skvělým pomocníkem se nám zelí stává po bodnutí hmyzem. Jestliže nemáme zrovna po ruce antihistaminikum, postačí nám zelí. Zasažené místo zelným listem potřeme, aby se uvolnila i část šťávy, a poté ještě čerstvý list přiložíme na ránu. Takovéto ošetření přispěje k rychlejšímu zotavení.

Podzimní deprese

Léto skončilo a sychravé počasí je předzvěstí nastávající zimy. Slunečné dny se vyskytnou jen výjimečně a člověk se propadá do špatné nálady. Ale i tady pomůže obyčejná hlávka zelí. Nyní ale nebudeme potřebovat zelné listy, ale rovnou zelnou šťávu, která působí jako antidepresivum.  Skleničku šťávy z čerstvého zelí konzumujte ráno i večer a deprese nebude mít šanci nad vámi zvítězit.