Mother Hand Offering Glass Milk

Nejhorší nápoje pro nemocné ledviny: vypadají nenápadně, o to víc můžou uškodit

Problémy s ledvinami vůbec nelze brát na lehkou váhu, to potvrdí každý pacient, který musí podstupovat dialýzu. Dieta při onemocněních ledvin bývá mimořádně restriktivní a její důležitou součástí je kromě vybraných potravin příjem tekutin. Stojí za to poznat seznam nápojů, které neslouží zdraví ledvin, a nejsou-li zcela vyloučeny z jídelníčku, je vhodné je alespoň profylakticky omezit.

Funkce ledvin

Mohlo by se zdát, že když jednou ze základních úloh ledvin je vylučovací a detoxikační funkce, kdy dochází k čištění a odstraňování toxinů z těla, nemůže jim nic jen tak ublížit. Není tomu ale tak. Mezi nápoje, které mají negativní vliv na práci ledvin, patří nejen zřejmé produkty, ale také ty, které se obecně považují za zdravé.

Slazené sody a energetické nápoje jsou na vrcholu černé listiny nápojů, které poškozují ledviny. Kromě velmi vysokého obsahu sladidel (není to vždy cukr, někdy se do nápojů přidávají nezdravé alternativy, jako je glukózo-fruktózový sirup) mají ve svém složení skutečný arzenál chemických potravinářských přísad.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva a mléko

Kofein obsažený v kávě má ​​močopudný účinek. Malá černá, konzumovaná v přiměřeném množství neohrožuje stav ledvin. Milovníci kávy by však měli vědět, že nadměrná dávka kávy může zhoršit funkci ledvin a zvýšit riziko ledvinových kamenů. Umírněnost, a dokonce i vzdání se konzumace kávy by měli vážně zvážit lidé geneticky zatížení nefrologickými chorobami.

Mnoho lidí věří, že mléko je nezbytné pro zdraví těla, koneckonců oplývá vápníkem, který je stavebním kamenem kostí. Faktem je, že vápník lze získat z mnoha dalších potravin, a kravské mléko se stalo jednou z nejkontroverznějších potravin naší doby. Oslavováno bylo v 80. a 90. letech, dnes má mnohem horší pověst. Nesporně to není nápoj, který by měli konzumovat lidé s dysfunkcí ledvin.

Zdroj: https://www.plantpoweredkidneys.com/good-drinks-for-kidneys/