Intimita1

Obava z příliš velké blízkosti ve vztahu nemusí být podle odborníků problém

Potíže s intimitou a blízkostí mohou do života přinést několik negativ, se kterými se jen těžko bojuje. Blízkost není nic, čeho byste se měli obávat, avšak dnešní doba tyto psychické strachy přináší. Jak se vyhnout takovým obavám a odbourat strach z intimity?

Lidé se v dnešní době často bojí s někým navázat příliš velkou blízkost, aniž by si tento problém uvědomovali. Potíže s intimitou přijdou až ve chvíli, kdy je celá psychika zablokovaná. Neví, kde se stala chyba, zatímco v jejich vztahu proudí mnoho sporů a hádek, které nemají konce.

Zdroj obrázku: Freepik

Každý z nás chce vztah

Většinou se tento problém objevuje u lidí, kteří chtějí dodržet vzorce dnešní doby — mít kariéru, vztah a rodinu. Vztahy tak vznikají pod určitým nátlakem, aniž by přišla nějaká větší vzájemná blízkost, a tak i prostor pro milostnou intimitu není tak velký.

Blízkost a psychický problém s intimitou ve skutečnosti však nemá mnoho lidí. Tuto diagnózu psychologové stanoví jen málokdy. Podle studií se však projevuje mnoho vlastností v lidské povaze, které se mohou podobat právě těmto psychickým problémům.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezáleží na tom, zda vztah mezi lidmi tvoří velké milostné pouto, nebo mezi oběma panuje velký strach z přílišné blízkosti, vzrušení či pocit zamilování. Tyto euforické vztahy se totiž objevují pouze na začátku vztahu. Většina lidí tento pocit zažila v době dospívání, avšak s touto láskou nadále nezůstala. S postupem času vyhrávají spíš životní priority nad nespoutanou touhou a zamilovaností.

Skutečná láska přichází až po letech

Ta pravá a pevná láska podle veškerých studií přichází až po téměř deseti letech. Jedině po tak dlouhé době ve vztahu můžete říct, že druhého skutečně znáte, s každou předností i nedostatkem, a přesto s ním chcete zůstat i nadále. Tak totiž vypadá pravá láska. V takové lásce se může objevit i pravé pouto, odbourání strachu z příliš velké blízkosti nebo intimity.

Zdroj: https://www.oprahdaily.com/life/relationships-love/a32701966/intimate-relationship/