Obezitu vyřeší jenom komplexní přístup. Pouhé hubnutí neodstraní příčinu problému
Nadváha a obezita nejsou jen estetickým problémem, který snižuje dotyčným sebevědomí. Jedná se o nemoc, kterou charakterizuje nadbytek tělesného tuku, a má mnoho vážných zdravotních následků v podobě vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo jiných onemocnění. Podle nejnovějších výzkumů je nutné k otylosti přistupovat komplexně a kromě úpravy jídelníčku hledat příčinu daného stavu, aby byla léčba trvale udržitelná a úspěšná.
Diagnóza? Otylost!
„Jsi obtloustlý? Tak nejez!“ Univerzální rada, která se objevuje v komentářích pod články i v odborných kruzích, bohužel neřeší problém dotyčné osoby. Úspěšné vyléčení a zhubnutí závisí především na pečlivé diagnostice, která zahrnuje medicínské i psychologické hledisko. V opačném případě totiž hrozí, že léčba bude mít jen krátkodobé účinky a vše se vrátí do původních kolejí. Ewa Gajková z krakovského institutu pro léčbu obezity proto doporučuje komplexní a mezioborovou péči, která přináší trvalé výsledky. Ve svém důsledku je taková léčba podle odbornice i rychlejší a levnější.
Třetina dospělých trpí obezitou
V Česku trpí obezitou podle odborníků až třetina dospělé populace, alarmující čísla navíc neustále rostou a přibývá otylých náctiletých. Problém vzniká už v průběhu těhotenství, kdy rozhoduje jídelníček i porodní váha miminka. Během života se pak přidávají hormonální poruchy, inzulinová rezistence, cukrovka nebo výživové nedostatky. Stále však platí, že nejčastěji je způsobena nadváha vyšším příjmem kalorií, než je jejich výdej.
Špatné stravovací návyky a málo pohybu
Nezdravá nebo příliš kalorická jídla v nesprávnou dobu ve spojení s nedostatkem pohybu a špatným životním stylem jsou nejčastějšími příčinami obezity. Přidává se také psychická stránka, kdy děti jsou odmala učeny utěšovat se pamlsky a jídlem při nepříjemných situacích. V dospělosti pak vedou tyto návyky k ukojování emocí a vyrovnávání stresové zátěže pomocí jídla, což vede opět k růstu nadváhy.
Pomůže psychodietetika
Základem úspěchu při shazování nadbytečných kilogramů je podle dietoložky Gajkové psychodietetika, která navrhne úpravu jídelníčku s ohledem na oblibu vybraných potravin u daného pacienta a zvýší množství fyzických aktivit, nastaví správnou farmakologickou léčbu a odstraní pomocí psychoterapie příčiny přejídání. Proces hubnutí může být navíc pro pacienty velmi únavný a stresující, proto je psychická podpora velmi důležitá. Jen tak lze docílit trvalého výsledku v podobě celkové změny životního stylu.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6179496/