Female Feet Foot Spa Marble Basin With Water Flowing From Faucet

Popraskané paty zmírní regenerační lázeň a pravidelná hydratace

V létě se velmi často chodí naboso v sandálech. Hodně lidí se ale tomu vyhýbá, protože se stydí za svá chodidla. Mají popraskané paty, které opravdu nevypadají vůbec dobře. Přitom by stačilo, aby jim věnovali potřebnou péči a tohoto nepříjemného problému se zbavili. Jak na to? Poradíme vám.

Proč kůže na patách praská

Praskání pat je většinou způsobeno příliš suchou pokožkou na chodidlech. Pravidlem by mělo být, že každý večer se po umytí nohy promasírují výživným a hodně mastným krémem na nohy. Ideální je obyčejná vazelína, případně s heřmánkem nebo měsíčkem lékařským, díky nimž zůstanou paty vyživované. Je třeba si uvědomit, že v pokožce v těchto místech není moc tukových buněk. Když kůži nedodáte mastnotu zvenčí, popraská.

Zdroj obrázku: Freepik

Špatná výživa, nemoci a nedostatek vitamínů

Za popraskané paty může ale také špatná výživa nebo genetické predispozice. Pokud člověku chybí vitamín A a železo, projeví se to i popraskáním pat. Často tímto problémem trpí osoby s diabetem mellitus. Ty zvláště by o svá chodidla měly řádně pečovat, aby se vyhnuly syndromu diabetické nohy. Na vině ale bývají i další onemocnění – psoriáza, atopický ekzém, hypotyreóza.

Dopřejte si změkčující lázeň pro nohy

Abyste se zbavili popraskaných pat, je dobré dopřát chodidlům osvěžující lázeň, kdy do vlažné vody přidáte lžíci jedlé sody. Ta vodu změkčí. Když v ní necháte chodidla máčet po dobu aspoň dvaceti minut, pokožka na nich změkne a vy ji budete moct pomocí pemzy nebo škrabky odstranit. Dává se pryč odumřelá část pokožky. Po této proceduře je vhodné chodidla velmi dobře promazat mastným krémem a obléct nejlépe bavlněné ponožky.

Vlažnou lázeň pro chodidla si dopřejte minimálně dvakrát za týden. Tímto postupem byste se měli popraskaných pat zbavit. V promazávání pat je ale třeba pokračovat i nadále, jinak se problém opět vrátí.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-cracked-heels