Healthy Athletes Running Sunny Day

Při aktivním stylu života hraje strava klíčovou roli. Správně nastavený jídelníček je zásadní

Co všechno by měl obsahovat jídelníček aktivního sportovce? Pokud chcete začít cvičit nebo už jste v procesu, ale nevíte, jaké potraviny byste měli jíst a jaké naopak vynechat, náš článek se vám bude hodit, abyste si jídelníček nastavili přesně podle vašeho cvičebního programu.

Zodpovězte si několik otázek a budete mít jasno

Důležité je vědět, co si během diety a redukčního režimu můžete dovolit. Každý člověk by měl jíst zdravě bez ohledu na to, jestli aktivně sportuje, nebo jen pracuje v kanceláři. Sportující lidé si ale mohou dovolit jídla mnohem více, protože vydají spoustu energie. Tu mohou občas doplnit i nějakou tou sladkostí. V každém případě je nutné do jídelníčku zařadit především čerstvou zeleninu a také ovoce.

Nápoje a další suplementy by se měly používat minimálně. Stačí vyvážená strava, která dodá tělu veškeré vitaminy a minerály, které vaše tělo při sportování, ale také po něm, potřebuje. Otázkou také je, jestli cvičit po snídani, nebo raději na lačno. Tady si musí každý zvolit, co mu bude nejvíce vyhovovat. Někdo se například nedonutí cvičit ráno, jiný si zase neumí představit přijít večer z práce a ještě sportovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jíst po cvičení, které děláte až později večer?

Někdo má rád dlouhé tréninky, které vyžadují spoustu energie. V takovém případě je možné se najíst ještě během tréninku. Nikdo by neměl dlouho zůstávat bez občerstvení, zvlášť při velké zátěži. Stačí sníst kousek banánu nebo si dát hrst mandlí. Po tréninku si můžete dovolit malé množství rychlých sacharidů. Bez nich svaly nebudou dobře pracovat. Po dokončení cvičení byste si měli dát také porci bílkovin, které obnoví svalová vlákna.

Po cvičení vás bude bolet každý sval. Proto je také důležitá regenerace. Nežeňte zbytečně tělo do extrémů, protože může snadno vypovědět službu. To rozhodně nikdo nechce. A co dělat v případě, že cvičíte pozdě večer? I tak si můžete dopřát večeři, jen dávejte pozor, abyste jedli aspoň hodinu před tím, než jdete spát.

Zdroj: https://www.hhs.gov/sites/default/files/fitness/pdfs/nnm_tipsheet.pdf