Beautiful Blonde Woman Drying Hair Bathroom

Při mytí a sušení vlasů je důležitá šetrnost. Prameny zůstanou silné a plné lesku

Mytí a sušení vlasů je nezbytnou součástí hygieny. Mnoho lidí však dělá běžné chyby, což může vést k několika problémům s vlasy, jako je suchost, lámavost, roztřepené konečky či vypadávání. V tomto článku proto představíme některé z nejčastějších chyb, kterých se lidé při mytí a sušení vlasů dopouštějí.

Špatné mytí vlasů vás o ně může připravit

První nejčastější chybou je používání přílišného množství šamponu. To totiž může zbavit vlasy jejich přirozených olejů a způsobit jejich vysušení a lámavost. Místo toho použijte malé množství šamponu (o velikosti asi jedné mince) a zaměřte se na jeho důkladné vmasírování do pokožky hlavy. To pomůže odstranit nečistoty a mastnotu, aniž by se vlasy vysušily.

Také horká voda může poškodit vlasy tím, že je zbaví jejich přirozených olejů. Místo toho použijte k mytí vlasů vlažnou vodu. To pomůže otevřít vlasovou kutikulu a umožní šamponu proniknout do vlasů, ale zároveň nedojde k jejich vysušení.

Také správné oplachování šamponu je důležité a mnoho lidí zde chybuje. Nesprávné oplachování vlasů totiž může zanechat jeho zbytky na pokožce hlavy a vlasech, což pak následně může vést ke svědění pokožky hlavy a tvorbě lupů. Nezapomeňte si proto vlasy důkladně opláchnout, abyste vymyli veškerý šampon a kondicionér.

Zdroj obrázku: Freepik

I při sušení se často chybuje

Po umytí vlasů následuje jejich vysoušení ručníkem, u kterého byste se měli vyvarovat silného drhnutí vlasů. Když si totiž vlasy příliš drhnete ručníkem, může to způsobit tření a poškození vlasové kutikuly, což může následně vést ke krepatění, lámání a roztřepeným konečkům.

Místo toho se doporučuje jemně vymačkat přebytečnou vodu z vlasů ručníkem nebo použít ručník z mikrovlákna či staré bavlněné tričko, což jsou látky, které jsou k vlasům šetrnější a absorbují více vody než běžné ručníky, což může pomoci urychlit proces sušení bez poškození.

Ani kartáčování mokrých vlasů není dobrý nápad. To totiž může způsobit lámání a poškození vlasů. Místo toho použijte hřeben se širokými zuby nebo speciální kartáč na rozčesávání, abyste jemně odstranili případné zacuchání.

Celkově je důležité si uvědomit, že mokré vlasy jsou křehčí a náchylnější k lámání, a proto je důležité s nimi při sušení a jejich úpravě zacházet šetrně. Tím, že se vyhnete hrubému sušení ručníkem a použijete jemnou techniku česání, můžete pomoci udržet vlasy zdravé a minimalizovat riziko poškození.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-wash-your-hair