Tick 1271763 1280

Procházka přírodou může skončit katastrofou. Proti krvežíznivému klíštěti je nutné se chránit

Teplé měsíce plné slunce jsou konečně tady. Bohužel ale nastává sezona klíšťat, která se objevují nejen v lesích, ale také ve vysokých travách nebo na zahradách. Proto je velmi snadno můžete chytnout. Aktivita klíšťat se zvyšuje s přibývajícími teplotami. Jedná se sice o malinký hmyz, způsobit ale může obrovské problémy.

Jak se proti klíšťatům bránit?

Proč jsou klíšťata tolik nebezpečná? Jsou to sice malá stvoření, ale mohou způsobit zdravotní problémy, které vás mohou ohrozit na životě. Číhají všude, nejedná se pouze o lesy nebo louky. Někdy stačí vysoká tráva, ve které se schovávají, a pak už stačí jen mít krátké oblečení. Přisají se na kůži a mohou způsobit onemocnění, na které nejsou léky. Klíšťata vylézají na povrch během března a dubna a svou aktivitu nesnižují ani během léta.

Živí se hlavně zvířecí krví, ale nepohrdnou ani tou lidskou. Jsou přenašeči nemocí, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Na některé nemoci ale bohužel nejsou léky, o to více jsou klíšťata nebezpečná. Jestli plánujete pobyt v přírodě, měli byste se proti nim chránit. Pomoci mohou přípravky z lékárny, ale také domácí prostředky, které najdete doma.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé prostředky jsou účinnější, jiné zase méně

Některé chemické přípravky mohou mít vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, podráždění nebo alergie. Proto je vhodnější používat metody, které jsou levné a také účinné. Pomoci může například levandulový olej, který odstrašuje hmyz celkově. Vhodné je pak do lesa nosit dlouhé rukávy a nohavice a světlé barvy, na kterých bude malé klíště ihned vidět.

Zkusit můžete například geraniový olej, který stačí smíchat s jablečným octem a vodou, nalít do rozprašovače a poté použít nejen na tělo, ale také na oblečení. Po každé procházce byste se měli zkontrolovat, jestli na sobě nějakou potvůrku nenajdete. V případě, že klíště objevíte pozdě, můžete čelit zdravotním problémům.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/7-natural-tick-remedies-work-27452