Large Foliage Tropical Leaf With Dark Green Texture

Rostliny milují slunce, přes zimu mají světla ale málo. Pomozte jim přežít do jara

V zimě mají květiny nedostatek slunečních paprsků, a proto je potřeba se postarat o to, aby nestrádaly. Je zapotřebí jim dodat takové podmínky, aby se jim dařilo i v zimních měsících. Nejen správná teplota a zálivka, ale také dostatek světla jsou pro rostliny důležité. Spolu se světlem je nutné jim zajistit také kvalitní prostředí pro růst a odpočinek.

Pro některé pokojové květiny není byt přirozeným prostředím

Květinám musíte vždy vytvořit takové podmínky, aby se jim dařilo nejen v růstu, ale také v květenství. Bohužel, pro mnoho rostlin nejsou naše podmínky vhodné, protože pocházejí z tropického podnebí. Proto je potřeba jim trochu přizpůsobit podmínky, ve kterých je pěstujeme. To znamená upravit nejen teplotu v místnosti, ale dopřát jim také dostatek světla, které především v zimě budete muset dodat uměle.

Některé druhy rostlin potřebují ke správnému růstu několik desítek tisíc luxů, na okenním parapetě jich ale mají k dispozici pouze 5 000 luxů, a když je máte ještě dále od okna, mají světla ještě méně. Problém může být také zalévání, protože jestli mají málo zálivky, může rostlina uschnout, naopak když ji zaléváte hodně, kořeny mohou být ohrožené hnilobou a rostlina také zahyne. Kolik světla ale rostliny potřebují k tomu, aby se jim dařilo?

Zdroj obrázku: Pixabay

Existuje několik typů světel, které rostlinám pomohou

Není jisté, kolik světla rostliny potřebují, jisté ale je, že bez něj neporostou. Existuje dokonce několik typů světel. Vhodné osvětlení je tím nejdůležitějším, protože pod špatným světlem se rostliny uzavřou do sebe a mohou opadat listy a rostlina uhyne. Červené světlo se hodí pro květiny, které jsou okrasné. Modré světlo je zase vhodné pro růst listů, protože stimuluje jejich růst.

Bílé světlo by se mělo používat minimálně, protože rostliny pak odráží jednu 1/3 energie. V zimě by se měly osvětlovat až 10 hodin denně, ale pokud bude světlo zářit déle, naopak jim můžete uškodit. Světlo musí být také správně vzdálené od rostliny, aby se nespálila.

Zdroj: https://extension.umn.edu/planting-and-growing-guides/lighting-indoor-plants