Trevally Fish Jack With Ice Salt Lemon

Ryby nesmí chybět ve zdravém jídelníčku. Několik znaků prozradí, zda jsou opravdu čerstvé

Blíží se vánoční svátky a spousta lidí si dopřeje k štědrovečerní hostině rybu. Je jedno, jestli se jedná o kapra, pstruha nebo jiný druh, budete muset pořídit kvalitní rybu. Někteří lidé už ani kapra nekupují a zaměřují se na jiné druhy ryb. Ryby nesmí chybět v jídelníčku pravidelně, protože jsou součástí zdravého životního stylu. Je ale důležité vědět, jak ryby kupovat a na co si dát pozor, abychom nekoupili rybu, která už není čerstvá.

Rybu zhodnoťte podle jejího vzhledu 

Lidé, kteří ryby nejedí, velmi často jako důvod uvádějí to, že jim ryba smrdí. Má své specifické aroma, které je velmi důležité při posuzování čerstvosti ryby. Čerstvá ryba totiž nebude zapáchat tolik jako taková, co je na pultech už několik dní. Slabá mořská vůně je ideální, můžete si tak rybu koupit a upravit podle představ. Čerstvost poznáte také podle jejích očí. Je to první krok k rozpoznání toho, že si ji můžete koupit. Oči musí být vypouklé bez zakalení. 

Žábry musí být výrazné barvy. Záleží na druhu, který se chystáte koupit, ale jejich barva by měla být od fialové až po tmavě růžovou. Skvrny, vybledlost nebo další nedokonalosti mohou být důkazem toho, že ryba není čerstvá. Věnujte pozornost také jiným faktorům, které by mohly znamenat, že ryba čerstvá není. Sledujte tak i její kůži, která má být hladká a lesklá. 

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud je možnost, na rybu si sáhněte

Jestli budete mít možnost si na rybu sáhnout, udělejte to. I tak můžete snadno poznat, jestli je vhodná ke konzumaci. Jestli se maso vrátí po zmáčknutí do původního stavu, můžete si rybu koupit. Je to nejlepší rybí maso, které si můžete dopřát. Kvalitní ryba vám dodá nejen spoustu vitaminů, ale také omega-3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro vaše tělo. 

I když ryba v obchodě vypadá dobře, doma můžete být překvapeni tím, že vlastně zapáchá nebo na ní najdete nečistoty. Pokud si chcete udělat ještě domácí test čerstvosti, můžete. Stačí do velké mísy nalít vodu, dejte do ní rybu, a pokud bude ryba klesat, koupili jste správně. V opačném případě rybu raději nijak neupravujte a nejezte. 

Zdroj: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/prevention.html