Šeřík ve váze vydrží déle čerstvý díky několika trikům. Důležitá je voda i způsob řezu
Ne každá květina je vhodná do kytice, kterou bychom si chtěli užít na jídelním stole. Mnohé druhy po oříznutí a přinesení domů rychle vadnou a nepůsobí moc dekorativně. Pokud chceme, aby nám květ jako šeřík vydržel co nejdéle, musíme se o něj umět správně postarat.
Postarejte se o vodu
Šeříku bychom měli měnit vodu alespoň jednou, nebo ještě lépe dvakrát denně. Při každé výměně vody stojí za to umýt kluzké špičky větviček a jemně je seříznout. Pokud si všimneme, že nám šeřík začíná vadnout, můžeme se ho ještě pokusit zachránit. Namočte jej asi na dvě hodiny do studené vody. Dejte jej do větší nádoby, aby byl celý ponořený. Po uplynutí této doby he jemně otřepejte, abyste ho zbavili přebytečné vody, a vložte jej do vázy s čerstvou vodou.
Do vody můžete zkusit přidat aspirin nebo přírodní kondicionér na květiny. Díky tomu si květiny zachovají svůj vzhled déle. Pokud jsou ve váze pouze šeříky, přidejte kondicionér pro keře, pokud je máte ve smíšené kytici, přidejte do vody kondicionér na řezané květiny. Můžete zkusit také trik s měděnou mincí, kterou jen položíte na dno vázy.
Kdy řezat šeřík
Aby šeřík vydržel čerstvý co nejdéle, je důležité jej odříznout ve správný čas během dne. Nejlepší doba k tomu je brzy ráno nebo večer. Jsou-li rostliny odříznuty jindy během dne, hrozí větší riziko, že rychleji uschnou nebo zvadnou. Tyto fialové květy bychom měli řezat ostrým nožem nebo ořezávačem. Měli byste se vyhnout lámání větviček rukama.
Hnilobě šeříku můžete zabránit tím, že květy zbavíte spodních listů. Pokud by byly ponořeny ve vodě, ve váze by mohly začít velmi rychle hnědnout a hnít. Před vložením šeříku do vázy s vodou bychom měli ořezávat konce větviček v šikmém úhlu. Kromě toho je dobré namočit konce větviček do vroucí vody na 20 vteřin.
Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/shrubs/is-there-any-way-to-keep-lilacs-from-wilting-in-a-vase/