Bottle Dropper With Cosmetic Based Rosehip Sea Oil Facial Skin Care Lies Wooden Bowl With Berries Antiaging Care

Šípkový olej dodá pleti vitamíny, působí proti akné a pomůže s hojením jizev

Šípky jsou většinou známé jen ve formě čaje. Slyšeli jste už o šípkovém oleji? Použití tohoto oleje je velmi široké. Nejvíce se však využívá ve farmacii a kosmetickém průmyslu. Tento vzácný olej působí zázračně hlavně na vrásky, kožní zbarvení nebo přetrvávající skvrny.

Vlastnosti oleje

Šípky jsou cenným zdrojem vitamínu A, vitamínů B1, B2, E a K, kyseliny listové, tříslovin, pektinů a organických kyselin. Olej se lisuje ze semen nacházejících se v šípkách a je perfektní pro citlivou a problematickou pleť hlavně díky jedinečnému složení. Vitamín C neboli kyselina askorbová se nachází v oleji ve vysoké koncentraci a má mírnější formu než vitamín C přítomný ve většině kosmetických výrobků.

Výsledkem je, že nedráždí pokožku, neinteraguje se železem, takže nezpůsobuje zbarvení pokožky. Tento vitamín stimuluje produkci kolagenu a rozjasňuje pokožku. Kyselina askorbová je silný antioxidant, tedy vytlačuje volné radikály z buněk. Volné radikály zase poškozují kolagen, který urychluje stárnutí pokožky. Takže vitamín C přímo pomáhá udržovat pevnost pokožky. Tato vlastnost také pomůže zbavit se suché epidermis.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravé tuky a pokožka

Tuky obsažené v oleji jsou kyselina linolová a kyselina linolenová, nenasycené mastné kyseliny známé také jako omega-6 a omega-3. Tyto kyseliny posilují hydrolipidový povlak a pomáhají obnovit jeho strukturu. Tato schopnost je obzvlášť cenná při léčbě pooperačních jizev, strií, jakož i známek akné. Omega-6 a omega-3 také zmírňují zánět spojený s akné nebo ekzémem.

Tuky s flavonoidy a tříslovinami mají také protizánětlivé vlastnosti. Posilují působení galaktolipidů, účinných látek, které intenzivně zmírňují zánět. To zaručuje účinnou péči o pleť s pavoučími žilami a zvětšenými cévami. Šípkový olej se také doporučuje pro péči o mastnou a kombinovanou pokožku, protože nezatěžuje póry.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-rosehip-oil, https://www.healthline.com/nutrition/rose-hips, https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-c/art-20363932, https://www.healthline.com/health/rosehip-oil-benefits, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/galactolipid