Young Housewife With Laundry Washing Machine

Skrvny od barev, lepidel nebo třeba silikonu jsou opravdová výzva. Všechny najdou účinné řešení

Většina skvrn není velkým problémem, pokud jde o odstraňování. Čisticí a prací prostředky jsou tak účinné, že nevadí, pokud na sebe omylem vylijeme červené víno, kávu nebo necháme děti lézt po trávě. Před několika lety ale byly skvrny velkým problémem. I dnes existují suroviny, které mohou zničit oblečení, protože odstranit nejdou nebo je to složitý proces.

Tradiční praní v pračce může oblečení ještě více zničit

Jak odstranit skvrnu od sádry nebo silikonu? Silikon je skvělý tmel, který se používá hlavně v koupelně. Má vlastnosti, které chrání mezery před vlhkostí. Pokud se ale silikon dostane do kontaktu s oblečením, může zanechat skvrny, které budete obtížně odstraňovat. Menší nečistoty můžete zničit ledem nebo vložit špinavé prádlo na několik minut do mrazáku. Silikon se spojí a bude snazší dostat skvrnu dolů.

Kdo někdy maloval zdi v bytě, ví, že po celém pracovním dni je na oblečení spousta barevných skvrn. V takovém případě, pokud se jedná o oblíbený kousek oblečení, je potřeba jednat rychle. Nejlépe funguje studená voda, do které oblečení namočte. Pokud se jedná o olejové barvy, je nutné použít terpentýn. Pokud je skvrna už suchá, můžete ji odstranit rozpouštědlem.

Zdroj obrázku: Freepik

Sádra drží dobře nejen na zdech, ale také na oblečení

Sádry se dobře a snadno zbavíme vodou. Aby se rychle rozpustila, stačí látku namočit. I po zaschnutí ale nemusíte zoufat – stačí sádru rozdrtit, zbavit se kousků a poté oblečení namočit do octa. Následně vyperte v pračce a oblečení bude jako nové. Oříškem může být lepidlo, zvlášť pokud se jedná o kvalitní, které drží opravdu všechno. Na lepidlo ale platí odlakovač, který obsahuje aceton. Ten si rychle se skvrnou poradí.

Ušpinění od smůly zažil každý, kdo byl někdy v lese. Na oblečení zůstane trvalá stopa, pokud ji nezačneme rychle odstraňovat. Záleží ale na typu látky. Přírodní materiály stačí namočit do alkoholu. Pod skvrnu dejte papírový ručník a otřete ji alkoholovým tamponem. Na plastové látky použijte směs lihu a terpentýnu v poměru 1 : 1. V obou případech je nutné prádlo vyprat ve vlažné vodě, do které přidejte jemný čisticí prostředek.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/painting/21142799/6-common-paint-problems-how-to-fix-them