Washing Machine 943363 1280

Skvrny od léčiv patří k nejodolnějším, i ty se ale nechají snadno vyprat

Zbavit se skvrn na oblečení je někdy nadlidský úkol. Skvrny od léčiv v jakékoliv podobě bývají nejodolnější. Přesto existují prostředky, které je dokáží odstranit. Dodržovat byste přitom měli několik jednoduchých pravidel – vždy namočte celé oblečení, ne jen jeho část, a také na něj nelijte příliš horkou vodu.

Bramborový škrob na masti

Pokud jste si oblečení umazali mastí, zkuste skvrnu posypat bramborovým škrobem. Stačí ho nasypat přímo na skvrnu a prsty vetřít do látky, nechat půl hodiny působit a nakonec látku na hodinu namočit do mycího prostředku. Pomůže také žlučové mýdlo, kterým namočenou skvrnu otřete. Pak naneste směs tří lžic jedlé sody a jedné lžíce pracího prášku rozpuštěnou v litru teplé vody a látku do ní na dvě hodiny namočte.

Pokud se chcete zbavit skvrn od sirupu, namočte látku nejprve do studené vody a následně do směsi vody a pracího prášku. Nechte prádlo máčet alespoň tři hodiny. Můžete použít i amoniak, ten ale může látku odbarvit nebo poškodit. Skvrny od sirupu odstraní i vatová tyčinka namočená v benzinu, kterou látku přetřete a necháte deset minut působit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Citron pomůže od tekutých přípravků

Skvrny od tekutých přípravků a léků můžete odstranit citronovou šťávou. Pomůže vám také lžíce kyseliny citronové rozmíchaná v půl lžíci vody. Na bílou látku použijte roztok 20 g jodidu a 100 ml teplé vody. Látku do něj namočte. Skvrn od rivanolu vás zbaví citronová šťáva nebo kyselina citronová. Sáhnout můžete i po tekutém vitamínu C nebo jedlé sodě.

Pokud se na oblečení objevily skvrny od jodu, vetřete do nich bramborový škrob. Poté látku asi na dvě hodiny namočte do studené vody s přídavkem bramborového škrobu (v poměru pět lžic na litr vody), opláchněte a umyjte. Místo škrobu můžete použít i nakrájený syrový brambor. Světlý materiál otřete hadříkem namočeným v peroxidu vodíku. Zaschlé skvrny na barevné látce otřete alkoholem, nejlépe lihem.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a15992/stains-medicine-alcohol-may07/