Top View Young Female Putting Some Socks Cold Day Spend Home Cozy Home Concept

Studené nohy mohou znamenat vážný problém. Odhalit příčinu včas předejde horším následkům

Studené nohy mívají lidé především v zimním období. A vlastně je to logické vzhledem k nevlídnému chladnému počasí. Když ale problém přetrvává, může se jednat i o skrytou zdravotní indispozici. Řekněme si, jaké jsou příčiny zhoršeného prokrvování dolních končetin.

Nejběžnější příčiny studených nohou

Zde je výčet nejběžnějších důvodů, které způsobují studené dolní končetiny:

  • Příliš těsné a nevhodné ponožky: zhoršené prokrvování nohou mohou způsobit těsné gumičky u ponožek, které svírají kotník. Vybírejte tedy takové, které jsou spíš volnější.
  • Dlouhodobé sezení anebo stání: stereotypní pohyb nohám také nepřispívá. Mohou být chladnější než obvykle. Proto občas změňte polohu a procvičte dolní končetiny.
  • Chladné okolní prostředí: zcela přirozeně mohou nohy vychladnout, pokud nemáte nasazené ponožky a v místnosti není zatopeno. Tento problém může nastat hlavně v zimě. Řešení je snadné – nasaďte si teplé ponožky a zachumlejte se pod deku.
Zdroj obrázku: Freepik

Studené nohy jako příznak zdravotních komplikací

U některých jedinců může docházet ke studeným dolním končetinám i v souvislosti se zdravotními komplikacemi. Velmi vážná je například žilní trombóza, která může ohrozit na životě. Projevuje se nejen chladem nohou, ale také zvýšeným krevním tlakem anebo chudokrevností. Její příčinou je vytvoření krevní sraženiny, která může putovat i do plic (vznikne embolie). Studené dolní končetiny se však mohou objevovat i u počínající cukrovky a nejrůznějších neurologických onemocnění. Pakliže zaznamenáte, že potíže neustávají a spíš se stupňují, neváhejte s návštěvou lékaře.

Jaké metody mohou pomoci k zahřátí nohou?

Kromě již zmíněných teplých ponožek mohou dolní končetiny zahřát například i teplé koupele. Ty je vhodné aplikovat denně po dobu čtvrt hodiny. Skvělé jsou i moderní výdobytky, které fungují na elektřinu. Mezi ně lze zařadit elektrickou hřejivou dečku anebo přímo ohřívač nohou. Svůj účel ale splní i zahřívací nádoba, kterou naplníte teplou vodou, pečlivě uzavřete a umístíte na chladnou část těla.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cold-feet-and-hands