Ucpané uši občas potrápí každého. Při některých příznacích se ale vyplatí zpozornět
Ucpané uši jsou velmi častým problémem, kterým trpí osoby všech generací. Je to způsobené hlavně ušním mazem. Příčinou ale mohou být i jiná onemocnění. Většina lidí má ucpané nebo zalehlé uši kvůli tlaku, takže k tomu dochází například při jízdě autem z kopce. Poškozené ale můžete mít i vnitřní ucho, způsobeno to může být také nemocnými dutinami.
Jaké příznak byste neměli podceňovat?
Ucpané uši jsou většinou běžný stav například po koupání. Jestli se ale objeví příznaky, jako jsou otoky, bolesti ucha nebo ztráta sluchu, je načase začít řešit, co je ve vašem těle špatně. Nemusí se jednat o viditelné onemocnění. Potřeba budou podrobné testy, které zjistí příčinu ucpaných uší. Objevit se může také horečka nebo závratě. Nečekejte na odeznění, ale zavolejte svému lékaři.
Hlavní příčinou bolesti v uších nebo jejich ucpání je nadbytek ušního mazu. Děti, senioři nebo ostatní lidé, kteří mají často v uších například naslouchátko, mohou být náchylnější k ucpaným uším, protože se v nich hromadí ušní maz. Pokud máte pocit, že máte zalehlé nebo ucpané uši, dejte si žvýkačku, polykejte sliny nebo se napijte.
Jaké nemoci se mohou projevit ucpanýma ušima?
Nemocí, které mohou být ve vašem těle a souviset s ucpanýma ušima, je velmi dlouhý seznam. Uveďme například akutní rýmu, poškození vnitřního ucha nebo poranění hlavy či krku. Může to být první příznak onemocnění štítné žlázy nebo cukrovky. I proto je nutné sledovat příznaky a v případě dlouhodobých problémů se obrátit na lékaře.
V některých případech mohou příznaky úplně vymizet. Pokud se tak ale nestane, lékař napíše vhodnou léčbu. Dobře budou fungovat přípravky s tekutým parafínem. Pomoci si můžete i svíčkami do uší, které rozpustí ušní maz. Nevhodné je používání vatových tyčinek na čištění uší, protože ušní maz dostanou dále do ucha, odkud ho už nedostanete.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-unclog-ears