Krecove Zily1

Varixy dolních končetin trápí velké procento žen. Jejich vzniku lze ale snadno předcházet

Co způsobuje nevzhledné a bolestivé varixy? To bude vědět pouze vás praktický lékař. Možná máte sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu nebo má varixy i vaše maminka či tatínek. Je velké množství příčin, po kterých křečové žíly vznikají. Na co byste si měli dávat pozor?

Nejdříve dopplerovské vyšetření

Toto vyšetření může zjistit, v jakém stavu vaše žíly jsou. Zda není třeba špatnou cévu vyoperovat nebo jak ji léčit. Bohužel i po vyoperování se stává, že tendence k dalšímu vzniku křečových žil zůstane. Co byste si měli zapamatovat, abyste jim dokázali předejít?

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor

Při zvýšeném riziku vzniku varixů nebo po jejich odstranění byste měli dbát na to, abyste se nekoupali v příliš horké vodě. Také není namístě navštěvovat sauny a podobná místa, kde je velké horko. 

Strava hraje prim

Pokud budete jíst klobásky, šunky, paštiky, hranolky nebo řízky, vaše varixy budou jen a jen horší. Věřte nebo ne, ale i strava je při vzniku křečových žil zásadní. Dbejte na to, abyste nekonzumovali příliš mnoho živočišného tuku, přesolených jídel, ale naopak si dopřáli vlákninu, vitamíny a minerální látky. Pozornost věnujte především křemíku, vitamínům skupiny B, vitamínu C, PP a E. Tyto vitamíny a sloučeniny si dopřejte ve velkém.

Zdroj obrázku: Freepik

Masáž nohou

Pokud jste člověk, který miluje masáž, teď možná zajásáte. Při vzniku nebo podezření na křečové žíly je dobré chodidla pravidelně masírovat. Alespoň jednou týdně byste si měli dopřát masáž a pravidelně chodit. Choďte pěšky do práce, na nákupy, pro děti do školy. Prostě všude tam, kam je to možné. Mimo to je účinné při ulehnutí do postele nebo usazení na pohovku dát nohy nad úroveň stehen.

Závěrem

Jako poslední je dobré zmínit, že varixy lze zmírnit pomocí různých mastí. Snažte se vybírat nejlépe ty bylinné nebo si nějaké doma vyrobte sami. Například skořicovou mast nebo svízelovou mast.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/diagnosis-treatment/drc-20350649