Panev1

Vyčistit špinavou pánev zvládete snadno a rychle, stačí dodržet několik pravidel

Čištění pánve je jednou z činností, kterou kuchaři nesnášejí. Na dně se může hromadit zaschlá a spálená mastnota, která postupem času vytvoří těžko odstranitelný povlak. Klíčem k úspěchu je pravidelné čištění a také používání správných kuchyňských doplňků. Ty by neměly poškodit jemné povrchy.

Jaké metody čištění pánví patří mezi nejúčinnější?

Jedlá soda pomůže, pokud ji smícháte s peroxidem vodíku. Tato směs si poradí se spálenou špínou na dně pánve. Šest lžic jedlé sody smíchejte s čtvrtinou hrnku peroxidu vodíku. Směs nalijte na dno pánve a nechte deset minut působit. Poté opláchněte teplou vodou, v případě potřeby postup opakujte. Použít můžete i ocet.

Zdroj obrázku: Freepik

Tato metoda funguje dobře na teflonové i keramické pánve či hrnce. Spálené povlaky nalijte přes noc do octa, u teflonu si můžete pomoci jedlou sodou, kterou nasypte do pánví. Ocet si můžete naředit v poměru 1 : 1, nalijte ho do pánve a dejte vařit. Po takovém ošetření ji umyjte jako obvykle.

Dávejte si pozor na časté chyby, které při mytí nádobí mohou vzniknout

Nejběžnější chybou je nalití studené vody na pánev hned po jejím použití. Tímhle postupem ji ale rychleji zničíte a způsobíte odlupování teflonových vrstev. Před mytím a samotným čištěním nechte pánev vychladnout. Pokud v ní zůstanou nějaké zbytky, namočte ji na několik minut v teplé vodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Další chybou může být použití drsné strany houby nebo drátěných kartáčů, které se používaly dříve k odstranění spáleného tuku. Tímto způsobem ale ničíte povlaky na pánvi a po několika umytích již budou k nepoužití. Pánve byste také neměli příliš často dávat do myčky nádobí.

Pánve byste měli kupovat kvalitní a rozhodně nedejte na cenu. Drahé pánve mohou vydržet mnohem méně než ty levnější. Vždy si kvalitu ověřte u prodejce, zvlášť pokud vaříte v kuchyni, kde kvalitní nádobí znamená také kvalitní pokrmy.

Zdroj: https://blog.blueapron.com/how-to-clean-bottom-of-pans-pots/