Ripe Red Tomatoes Growing Branch Garden Tomatoes Garden Bed (1)

Z plesnivého rajčete lze vypěstovat nové sazenice. Na zahradu mohou během května

Rajčata jsou velmi chutnou zeleninou, kterou je možné jíst syrovou nebo z ní připravit řadu chutných pokrmů – od polévek, salátů až po samostatná jídla. Rajčata jsou k dostání prakticky po celý rok, což je velká výhoda. Kdo je má rád, může si je dopřát. Bohužel špatné skladování rajčat se podepíše na jejich kvalitě. Chytnou plíseň a končí většinou v odpadkovém koši. Je to ale škoda, protože je možné je použít. Jak na to?

Plesnivá rajčata se nekonzumují

Pokud zde zmiňujeme, že plesnivá rajčata mají ještě využití, tak tím pochopitelně nenabádáme k tomu, abyste je jedli. Plíseň napadne celé rajče a nepomůže ani to, že byste plesnivou část odkrojili. Plíseň produkuje toxiny, které jsou zdraví škodlivé. Proto se nesmí jíst. Jenže do koše je škoda je dát.

Co tedy s plesnivým rajčetem dělat?

Když vezmete semena z plesnivého rajčete a zasadíte je, můžete si vypěstovat vlastní sazenice. Máte-li vlastní zahradu nebo balkon, vyzkoušejte to. Získáte tak přísadu prakticky zadarmo.

Zdroj obrázku: Freepik

Semena rajčat se sejí do vlhké půdy, případně na vatu. Je zapotřebí jim dodávat dostatek vláhy, slunečních paprsků a vhodnou teplotu. Nejlépe je dát semena klíčit na parapet okna, které směřuje na jih.

Jak sazenice rajčat přesadit

Přesadit vzrostlé sazenice rajčata byste měli až tehdy, když budou pevné a venku nebudou přízemní mrazíky. Někdy je dobré rostlinky na chladnější venkovní prostředí postupně zvykat. Jakmile nejsou venku mrazy a svítí slunce, tak je dáte přes den ven a na noc je zase schováte.

Na záhon pak rajčata patří až v době, kdy nehrozí vůbec žádné mrazy. Obvykle je to v půlce května po uplynutí období zmrzlých mužů Pankráce, Serváce a Bonifáce. Ale toto pravidlo každý zahrádkář zná a také respektuje. Máte-li k dispozici skleník, tam je možné rajčata vysadit mnohem dříve.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/tomatoes/grow-your-own