Raised Bed Growing Plants Garden Bed Herbs Spices Vegetables Urban Community Garden

Vyvýšené záhony jsou ideálním řešením při bolestech zad nebo jako ochrana před mazlíčky

Zahradničení patří mezi oblíbené koníčky, ale jsou lidé, kteří se ho musí vzdát. Na vině bývají zdravotní obtíže, kdy rýpání v zemi jednoduše už není možné, jindy zase udělají své domácí mazlíčci, kteří považují záhony za perfektní prostor pro vykonávání každodenní potřeby nebo jako místo pro hrabání děr. V obou případech existuje způsob, jak se pěstování zeleniny nebo okrasných rostlin nevzdat. Řešením jsou vyvýšené záhony, které přinášejí ještě další bonusy v podobě vysoké výnosnosti a brzké sklizně.

Co jsou vyvýšené záhony

O jaký způsob pěstování jde? Vyvýšené záhony vzhledově připomínají obrovské truhlíky, které bývají do výšky asi půl metru. Plít nebo sázet je tedy možné vsedě na stoličce bez nutnosti ohýbání zad nebo klečení na studené zemi. V těchto připravených nádobách se mohou pěstovat kulturní i okrasné rostliny, velmi vhodné je toto řešení pro drobné druhy zeleniny, ale také pro cibuli nebo zelí. Výhodou je, že na zvýšených plochách nehrozí tolik škůdci.

Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana před zvířaty

Vysoké nádoby poskytují ochranu před běžnými škůdci, jako jsou slimáci, ale také před domácími mazlíčky, zejména psy a kočkami. Vyvýšené záhony se mohou pokrýt též agrotextilií, na zimu je možné přikrytí mulčem, fólií nebo deskou. Velmi vhodné jsou nádoby pro amatérské pěstitele i zkušené profíky, kteří mohou experimentovat s pěstováním různých náročnějších plodin, protože rostliny nejsou vystavené vysoké vlhkosti ani chladu.

Jak připravit vyvýšené záhony

Základem vyvýšených záhonů je vytvoření vysokého rámu z dřevěných hranolů, desek, ale klidně též z betonu či cihel, o délce asi 3 metrů a poloviční šířce. Ideální výška je cca 50 centimetrů. Mezi jednotlivými záhony se doporučuje ponechat uličku pro vjezd zahradního kolečka. V ohrazení se položí jemná síťovina proti krtkům, následně se připraví drenáž z keramzitu nebo štěrku. Následuje na živiny bohatý substrát, po výsadbě se mohou rostliny chránit fólií nebo mulčem proti plevelu.

Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2019/03/what-are-benefits-raised-beds-how-can-i-construct-one-myself