Zaludecni Vredy1

Žaludeční vředy pomůže vyléčit správná dieta. Není ale nutné vzdávat se všeho, co nám chutná

Žaludeční vředy se řadí mezi zánětlivá onemocnění a příčinou bývá naleptání stěny žaludku kyselinou chlorovodíkovou, která je součástí trávicích šťáv. Pokud je kyseliny příliš, dochází ke vzniku vředu. Stejně tak může být na vině nadměrné požívání tvrdého alkoholu, kouření a hlavně nepravidelná horká či studená strava. Nesmíme zapomínat také na nadměrný stres a některé léky, například ibuprofen nebo acylpirin. Těmito vlivy dochází k mechanickému narušení žaludeční sliznice, což představuje ideální podmínky pro vznik vředů.

Zdroj obrázku: Freepik

Dieta v rámci léčby nemusí být omezením

Léčba žaludečních vředů probíhá několika způsoby v závislosti na rozsahu a velikosti vředu. K chirurgickým zásahům dochází pouze ve výjimečných případech, a to pokud dojde ke komplikacím. Nejčastěji se používají léčiva a úprava jídelníčku pacienta, tedy přísná dieta. Vyhnout byste se měli tvrdému alkoholu, tučným a smaženým jídlům, silně kořeněným pokrmům a zapomenout byste také měli na chilli. Samozřejmostí je omezit, nebo nejlépe úplně přestat kouřit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chutně a zdravě najíst?

Jestliže vás trápí vředy, jistě máte od svého lékaře seznam jídel, která byste měli úplně vynechat. Nemusíte se ale bát, že už si nikdy na ničem nepochutnáte, zdravé pokrmy mohou chutnat přímo famózně. Například losos v citronové marinádě a jako příloha kuskus s cherry rajčátky, který rafinovaně podtrhne chuť ryby. Příprava je navíc rychlá a jednoduchá, takže je ideální i jako oběd na poslední chvíli. Pokud máte chuť na sladké, nemusíte hned hřešit čokoládou. Stejnou slast vašim chuťovým pohárkům dopřeje pečené jablíčko se skořicí a trochou cukru. Nijak váš žaludek neohrozí a zaženete chuť na sladké. V koření hledejte aromatičtější alternativy, které nedráždí žaludeční sliznici, ale dokáží jídlo ochutit malým množstvím.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer