Oatmeal 3171723 1920[1]

Zdravá snídaně: pět důvodů, proč začít svůj den miskou ovesné kaše

Miska vydatné kaše je skvělým způsobem, jak začít svůj den. Je to zdravá a výživná snídaně, která může být podávána mnoha způsoby. Ať teplá, nebo studená, každý si přijde na své. Konzumace ovesné kaše nabízí plno zdravotních benefitů včetně hubnutí. A jaké jsou další důvody, proč snídat ovesné vločky každý den?

Zdroj obrázku: Pixabay

Zdravotní benefity konzumace ovesné kaše

1. Snižuje hladinu cholesterolu

Výzkum ukázal, že ovesné vločky obsahují velké množství betaglukanu, což je druh rozpustné vlákniny, která je účinná při snižování hladiny špatného i celkového cholesterolu. Tím dokáže zmenšit i riziko vzniku srdečních onemocnění.

2. Pomáhá při hubnutí

Ovesné vločky mají nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny a bílkovin, což jsou dvě živiny, které ovlivňují chuť k jídlu a podporují hubnutí. Vysoký obsah vlákniny dodává pocit sytosti, čímž snižuje celkový příjem kalorií a riziko vzniku obezity. 

3. Zlepšuje hladinu cukru v krvi

Betaglukanová vlákna v ovesných vločkách snižují hladinu cukru v krvi a také zlepšují přeměnu na inzulín. Průzkum ukázal, že ovesné vločky mají pozitivní vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu.

4. Bohatý zdroj živin

Kromě vlákniny, sacharidů a bílkovin poskytují ovesné vločky tělu několik klíčových živin a antioxidantů, mj. vitamín B1, B5, magnézium, zinek a měď, čímž přispívá k celkovému zdraví a obranyschopnosti organismu. 

5. Zlepšuje trávení

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny, podporuje pravidelná konzumace ovesné kaše zdravé bakterie v zažívacím traktu, a je tak dokonalou snídaní pro lidi, kteří trpí zažívacími problémy, jako je např. nadýmání.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ovesná kaše na míru

Uvařit ovesnou kaši je nesmírně jednoduché a rychlé. Každý ji může přizpůsobit svým chutím. Ovesné vločky můžete vařit buď ve vodě, nebo v kravském či rostlinném mléce. Přidejte ovoce, ořechy, semínka, med, arašídové máslo nebo jen sůl. Fantazii a chutím se meze nekladou. Pokud se vyhnete přidanému cukru, pomůže vám každodenní konzumace ovesné kaše s hubnutím a zlepší zdraví celého organismu.  

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-oats-oatmeal