Zregenerovat játra pomohou čtyři podceňované bylinky. Málokdo ví, že mají i další vedlejší, ale pozitivní účinky
Všímáte si změn ve vašem těle? Ty jsou spojeny především s nechutenstvím, a když už něco sníte, tak se špatným trávením? Nebo se u vás objevuje dlouhodobá únava a celková slabost? Řada lidí to začne přisuzovat běžným nemocem, nebo nadměrnému stresu, či hektickému životnímu stylu. Na vině však může být také jeden velmi důležitý orgán, kterým jsou játra. Ty mají pro tělo mnoho klíčových funkcí. V první řadě čistí krev a tak ji, i celé naše tělo čistí od všeho nežádoucího. Především potom od různých toxinů a škodlivých látek.
Nadbytek alkoholu a jiných návykových látek, časté užívání antibiotik a jiných léků – to vše je pro naše játra velkou zátěží. Špatná funkce jater se neprojevuje bolestí, proto bývá často dlouho podceňována. Trpíte-li ale zažívacími potížemi bez jiných zjevných příčin, zkuste se zaměřit právě na svá játra. V tomto článku vám představíme byliny, které podporují správnou funkci jater.
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec je k dostání ve formě čajů a tabletek obsahujících jeho výtažek. Pokud jste fanoušky zahradničení, můžete si ho vysadit do vaší bylinkové zahrádky. Roztlučené plody ostropestřce obsahují silymarin, který regeneruje jaterní buňky. Čaj z ostropestřce můžete pít při akutních problémech, ale také preventivně, například při užívání antibiotik nebo virové hepatitidě.
Kořen pampelišky
Ze sušeného kořene pampelišky se připravuje výluh. Podporuje metabolismus a urychluje vylučování toxinů z těla. Léčivé látky v něm obsažené působí příznivě nejen na játra, ale i na žlučník, ledviny, slinivku a gastrointestinální trakt. Doporučuje se užívat i při onkologických onemocněních zmíněných orgánů.
Artyčok
Artyčoky koupíte v obchodě jako exotickou potravinu, čerstvé nebo nakládané. Je ale také využíván jako léčivá bylina. Často je obsažen v bylinných směsích a čajích na podporu metabolismu a dobrou funkci zažívacího ústrojí. Artyčok má antioxidační vlastnosti, pomáhá obnovovat jaterní buňky a reguluje cholesterol v krvi.
Třezalka tečkovaná
Oblíbená bylinka třezalka je známá v první řadě pro své antistresové a antidepresivní účinky. Kromě toho ale také velmi dobře působí na játra a trávící trakt. Než začnete třezalku užívat, poraďte se raději s lékařem. Je totiž kontraindikovaná při užívání některých léků.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-liver