Vegan Salad With Avocado White Wooden Table

Bez vitaminů tělo strádá. Ty nejdůležitější snadno doplní pestrý jídelníček

Vitaminy jsou nepochybně klíčovými látkami pro udržení dobrého zdraví. Ne vždy však víme, jaké funkce přesně v těle vykonávají. Přinášíme přehled nejdůležitějších vitaminů a jejich nejlepší zdroje.

Vitamin A

Je nezbytný pro správné fungování zraku. Vitamin A, také známý jako retinol, zabraňuje mimo jiné slepotě kuřat a léčí oční onemocnění. Jeho dostatek zaručuje správné fungování štítné žlázy, střev, imunitního systému, hrdla a plic. Bylo také prokázáno, že deriváty vitaminu A mohou účinně léčit akné a další kožní onemocnění. Kde najdete nejvíce vitaminu A? Především ve vaječných žloutcích, mléčných výrobcích a ovoci a zelenině v červené barvě, oranžové a zelené.

Vitamin B1

Pokud si chcete udržet zdravé srdce, nezapomeňte na vitamin B1. Kromě kardiovaskulárního systému podporuje také nervový a imunitní systém. Thiamin urychluje hojení ran, zmírňuje bolest a navíc snižuje riziko kousnutí komáry. Nejčastěji jeho nedostatkem trpí starší lidé, vrcholoví sportovci nebo mentální pracovníci. Nepřítomnost této látky se může projevit svalovou křečí, nedostatečným oběhem, poruchami trávení a pocitem neustálé únavy. Doplníte jej kvasnicemi, obilovinami, slunečnicovými semeny nebo sušeným ovocem.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamin B2

Riboflavin hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek, ovlivňuje také správné fungování sliznice a epitelu krevních cév. Těhotné a kojící ženy, rostoucí děti a lidé žijící pod neustálým stresem mají vysokou potřebu vitaminu B2. Je také nutný u pacientů s chronickými onemocněními, vysokými horečkami, průjmem nebo střevními poruchami. Vitamin B2 miluje vysoké teploty, proto musí být doplněn vařenými potravinami. Stačí malá porce jater nebo tvarohu, abyste doplnili denní dávku vitaminu B2. Kromě toho se nachází v bramborách, obilovinách a houbách.

Vitamin C

Je jedním z nejsilnějších antioxidantů, detoxikuje tělo, posiluje imunitu a chrání kardiovaskulární systém. Vitamin C se také podílí na řadě důležitých procesů, které se v těle konají. Podporuje produkci bílkovin a kolagenu. Je také nezbytný pro transformaci cholesterolu, tuků a žlučových kyselin. Nejlepší je doplnit jej jídlem, syntetický vitamin může vést k tvorbě ledvinových kamenů.

Zdroj: https://www.mygnp.com/blog/essential-vitamins-and-minerals/