Image From Page 261 Of "st. Nicholas [serial]" (1873)

Bojíte se strašidelných domů? Znáte nějaký, nebo v něm přímo žijete?

By: Internet Archive Book Images

Kdo z nás by neznal povídky o strašidelných domech. Jsou to především děti, které mají rády zmínky o strašidlech a strašidelných domech. Tyto věci vyvolávají nejen v nich pocit strachu, ale zároveň i tajemna. Děti stejně postupem času přestávají na strašidla a strašidelné domy věřit…

Občas ale člověk ani nemusí věřit, aby se bál nebo cítil tajemno. Pro úplné vyděšení kolikrát stačí vidět nějaké zchátralé stavení. Ihned nám v hlavě proběhne myšlenka to je, že jde o strašidelný dům. Skutečnost se má tak, že opravdu existují takovéto budovy. Většinou jsou tak nazývány ty, které za sebou mají pohnutou historii.

Velmi často slyšíme o strašidelných domech nacházejících se v Americe. Ovšem ani Česká republika není výjimkou a má své.

Ptáte se sami sebe, co je to strašidelný dům?

Strašidelný dům je dům, nebo jiná budova, o které se věří, že je obýván duchy zemřelých. Duchové mohou být buď nájemníky domu, nebo přímo jejich vlastníky.

Když už se opravdu objevují jevy, které si neumíme vysvětlit, na pomoc přichází parapsychologové. Právě oni přisuzují projevy strašení v domě duchům zemřelých, kteří jsou následkem tragických nebo násilných událostí v domě. Strašidelné domy lze vysvětlit i na bázi Occamovy břitvy.

Occamova břitva přisuzuje strašidelné jevy dezinterpertaci. Spočívá v tom, že si špatně vykládáme přirozené zvuky v konstrukcích domů. Další možností pro vysvětlení je i možná přítomnost toxických látek na daném místě, která způsobí halucinace v podobě strašení. Ať mají parapsychologové pravdu nebo ne, pravdou je, že strašidelné domy existují.

Pro inspiraci, uvedeme v článku jeden příklad. Jedná se o poutní místo Velhartice. Příběh je celkem známý a strašidelnou stavbou se nechal inspirovat již v 16. století Karel Jaromír Erben. Ten na základě povídek i historických událostí sepsal Svatební košili. Za strašidelný dům se ve Velharticích považuje právě místní kostel.

V místním kostele a márnici se kdysi odehrál příběh nešťastné dívky, kterou unesl její zemřelý milý. Dívka prožila neskutečnou hrůzu, kdy musela celou noc strávit v márnici. Ráno však vyšla a přežila. Hrůza a děs, který však zažívala, způsobil, že se její obličej otiskl do šítu kostela. Obličej dívky je na stavbě kostela patrný dosud.

Místní lidé, ale i návštěvníci sami hovoří o tom, že místo je negativní. Kostel působí jako opravdový strašidelný dům. I přes snahu kostel opravit a dívku ze štítu přetřít barvou, nedaří se. Vždy, když kostel dostane novou omítku, po nějakém čase začne tvář vystupovat. Pokud máte rádi tajemno, neváhejte a osobně toto místo navštivte. Sami se tak můžete rozhodnou, zda jde o strašidelný dům či nikoli.