Iron 1178062 1920

Čas od času se to stane každé hospodyňce: spálená žehlička. Existuje ale rychlá pomoc

Žehlička patří mezi domácí spotřebiče, které využíváme velmi často. Stalo se vám ale někdy, že jste si během žehlení pro něco odběhli a žehlička zůstala rozpálená na prádle? A pohroma v podobě zničeného módního kousku je na světě. Pokud jste ale právě žehlili prádlo ze syntetických materiálů (polyester a elastan), pravděpodobně se vlákna uškvařila a přilepila se na spodní stranu žehličky. Jak si poradit s takovou nepříjemností, aniž byste spotřebič ještě více poškodili? Budete potřebovat přísady a pomůcky, které se najdou téměř v každé domácnosti:

  • ocet a citrony,
  • jedlou sodu a kuchyňskou sůl (jemně mletou),
  • hadříky z jemné látky, noviny a vatové tyčinky.

Klasické domácí čištění – ocet a citronová šťáva

Kousky látky byste nikdy neměli ze spáleného železa odstraňovat ostrým předmětem. Povrch žehličky byste mohli velmi snadno poškrábat. Nezkoušejte ani kupované čistící prostředky, o kterých nevíte, jak působí na železo. Nejjednodušší cestou je sáhnout po osvědčených domácích čističích, mezi které patří ocet a citronová šťáva. Každá správná hospodyně by je měla mít po ruce i pro tyto případy. Jedná se o velmi levné látky s širokým polem nejrůznějších využití.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Namočte si do octa nebo do citronu jemný hadřík a jemně plochu žehličky otřete. Ideální je, aby byla mírně zahřátá (ne horká, abyste se náhodou ještě nespálili). Pak půjdou připálené kusy tkaniny lépe odstranit. Drobné kousky, které se dostaly do parních otvorů, zkuste vydrolit pomocí vatové tyčinky namočené v octu.

Pro těžší případy

Citron a ocet si poradí v případě, že žehlička není příliš znečištěná. Pokud ale dostatečně nezapůsobí, přizvěte si na pomoc ještě jedlou sodu. Připravte si směs z jedné čajové lžičky jedlé sody a dvou polévkových lžic octa. Pastu natřete na znečištěnou plochu a vyčistěte pomocí hadříku či houbičky na nádobí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dále můžete sáhnout také po roztoku octa a soli. Přísady smíchejte v poměru 1 : 1 a ohřejte je na pánvi. Těsně před tím, než začne směs vřít, do ní namočte hadřík. Vyleštěte ušpiněnou železnou plochu a na závěr ji ještě otřete látkou vypranou v destilované vodě. Poslední metoda je čištění nahrubo pomocí soli a novin. Černobílé noviny posypte solí, nejlépe jemně zrnitou. Poté žehličku zapněte a přejíždějte s ní po vrstvě soli, dokud není zcela čistá.