Doctor 1149149 1920 (1)

Chemoterapie – cesta k vyléčení rakoviny. Přinášíme přehled jejích typů a účinků

Rakovina se řadí do velké skupiny stavů způsobených rychlým rozdělením abnormálních buněk. Chemoterapie je jednou z možností léčby, která obsahuje podávání léků zabraňující šíření rakovinných buněk. Může být účinná samostatně, nebo s jinými způsoby léčby. Má tendence vést k mírným, ale i závažným vedlejším účinkům, které je potřeba znát. 

Více než polovina lidí má při chemoterapii vedlejší účinky

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří únava, průjem nebo zácpa. K léčbě rakoviny se používají různé typy chemoterapií a v článku se dozvíte, co od které očekávat, pokud jde právě o vedlejší účinky, kterými trpí polovina nemocných, kteří ji podstoupili. 

Chemoterapie se často používá ke zničení rakovinných buněk v těle. Může být použita jako primární léčba rakoviny, nebo ji lze použít k přípravě na další léčbu, jako je chirurgický zákrok nebo radiační terapie. Existuje nejméně 150 druhů chemoterapeutických léků k léčbě rakoviny. Typ léku závisí na mnoha faktorech, jako je věk, celkové zdraví, typ rakoviny, jak moc se rozšířila, a lékaře bude také zajímat předchozí léčba a osobní preference. 

Chemoterapeutické léky jsou klasifikovány na základě způsobu jejich působení

Mezi hlavní kategorie patří: 

  • alkylační činidla,
  • rostlinné alkaloidy,
  • antimatabolity,
  • kortikosteroidy,
  • protinádorová antibiotika.

Každý typ chemoterapie má jiné vedlejší účinky a také se používá pro určitý typ rakoviny. Proto je vhodné se o nich dozvědět více. Alkylační činidla jsou dnes nejběžnější kategorií léčiv, která se používají právě při chemoterapii. Poškozují DNA rakovinných buněk a zabraňují také jejich dělení. Některé z drog, které spadají do této kategorie, obsahují chlorambucil, thiotepu nebo busulfan. 

Činidla lze použít pro většinu typů rakoviny, ale obecně jsou nejlepší při léčbě těch pomalu rostoucích. Alkylační látky mohou léčit tyto druhy rakoviny – mnohočetný myelom, sarkom, rakovinu plic, prsu nebo vaječníků. 

Rostlinné alkaloidy jsou léky pocházející z rostlin s protinádorovými vlastnostmi

Můžeme je rozdělit do několika podkategorií. Inhibitory topoizomerázy blokují dělení a šíření rakovinných buněk interferencí s enzymy zvanými topoizomerázy. Tyto přípravky léčí hlavně tyto druhy rakoviny – leukémii, rakovinu slinivky, vaječníků, trávicího traktu a plic. 

Mitotické inhibitory zabraňují replikaci rakovinných buněk inhibicí enzymů, které buňky potřebují k výrobě určitých proteinů. Jako příklady uvedeme kabazitaxel, docetaxel nebo vinorelbin. Tyto inhibitory mohou léčit rakovinu plic, prsu, lymfom nebo leukémii. Antimetabolické léky nahrazují struktury v DNA rakovinných buněk a mění funkci enzymů v buňce. Některé látky, které spadají do této kategorie, zahrnují azacitidin, klofarabin nebo floxuridin. Používají se k léčbě rakoviny prsy, vaječníků, trávicího traktu nebo leukémie. 

Protinádorová antibiotika se liší od těch, které se používají k léčbě infekcí

Výzkum z roku 2020 ukázal, že protinádorová antibiotika jsou chemikálie produkované mikroorganismy, které pomáhají ničit rakovinotvorné buňky. Fungují tak, že odvíjejí řetězce DNA uvnitř těchto buněk a zabraňují jejich replikaci. Do této kategorie spadají doxorubicin, bleomycin, mitoxantron. Mají široké spektrum využití hlavně při léčbě rakoviny plic, vaječníků nebo prostaty.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kortikosteroidy jsou léky podobné hormonům, které se používají při léčbě mnoha nemocí. Mohou být použity během chemoterapie k přímé léčbě rakoviny nebo k prevenci žaludečních vedlejších účinků nebo alergických reakcí, které způsobí jiné léky. Steroidy ale mají spoustu vedlejších účinků, jako je přibývání na váze, zvýšená chuť k jídlu, změny nálady, žaludeční nevolnosti, vysoký krevní tlak nebo problémy se spaním. 

Další chemoterapeutické léky se dají použít v případech, které nespadají do žádné z kategorií. Patří sem mitotam, estrmustin nebo bexaroten. Rakovina se může léčit také jinými způsoby, než je chemoterapie. Cílené terapie jsou lékové terapie, které mají za cíl zabíjet rakovinné buňky zaměřením na geny, bílkoviny a receptory. Na rozdíl od chemoterapie se cílené terapie zaměřují na rakovinné buňky a vyhnou se poškození těch zdravých. 

Vyzkoušet se dá hormonální terapie nebo imunoterapie

Imunoterapie je léková terapie, která posiluje imunitní systém a pomáhá tělu rozpoznat a zabíjet rakovinné buňky. Na rozdíl do chemoterapie chemikálie v imunoterapeutických lécích přímo nezabíjejí rakovinné buňky, ale zvyšují schopnost těla s nimi bojovat. Hormonální terapie pomáhá inhibovat růst rakovinných buněk změnou hormonálních hladin v těle. Mezi rakoviny, které jsou citlivé na hladinu hormonů, paří rakovina prsu, prostaty, vaječníků nebo dělohy.

Zdroj obrázku: Pixabay

V některých případech je nejlepší cestou chirurgické odstranění rakoviny z těla. Chirurgie nejlépe funguje u rakovin lokalizovaných v jedné oblasti. Radiační terapie využívá nízké dávky záření k zabíjení rakovinných buněk poškozením jejich DNA. Ovlivňuje ale nejen rakovinné buňky, i ty zdravé. Obvykle to vede k vedlejším účinkům, mezi které se řadí ztráta chuti k jídlu, nevolnost nebo únava. 

Chemoterapie jako taková pomáhá ničit rakovinotvorné buňky. Během ní můžete používat nespočet léků a jen lékař dokáže zjistit, jaký lék se hodí přímo k vaší konkrétní situaci. Chemoterapie se využívá jako primární léčba rakoviny nebo ji můžete kombinovat s jinými způsoby léčby, které jsme uvedli v článku výše. Ať se rozhodnete jakkoliv, věřte, že se uzdravíte, mít pozitivní mysl je v tomto případě velmi důležité.

Zdroj: https://uihc.org/health-topics/types-chemotherapy