Beautiful,young,athletic,girl,in,leggings,and,top,crouches,with

Co nesmí chybět v žádné domácí posilovně? Rozhodně hrazdy!

Stálo ve vašem novoročním předsevzetí, že si zlepšíte fyzičku? Nebo dokonce že zhubnete či si vytvarujete postavu? A hned jste se rozhodli zařídit si domácí posilovnu? Pak vám v ní rozhodně nesmí chybět alespoň jedna hrazda!

Levně a efektivně

Jedna z prvních věcí ve vaší posilovně nebo jen cvičícím koutku by rozhodně měla být hrazda. Ptáte se proč? Protože je prostě levná, skladná, nezabere skoro žádné míso a také je efektivní.

Máte-li doma nebo ve své domácí posilovně už jen málo místa, je hrazda přímo ideální. Vůbec o ní totiž nemusíte vědět.

Jaké máme druhy hrazd?

Druh hrazdy si vyberte podle toho, kam ji chcete umístit.

  • Rozpěrná hrazda – umisťuje se mezi dvě stabilní plochy. Těmi jsou nejčastěji futra dveří. Její velkou výhodou je, že při jejím umisťování nemusíte nic nikam vrtat. A zabere opravdu minimum mí
  • Stropní hrazda – přivrtává se ke stropu, což je její malou nevýhodou. Výhodou ovšem je fakt, že ve stropě obvykle nemáte moc věcí, tudíž zde hrazda nepřekáží a nezabírá žádný prostor.
  • Rohová hrazda – také se vrtá, ale do zdi. Opět se to může zdát jako nevýhoda. Je totiž nutné najít doma dostatečně pevnou zeď, aby hrazdu i s vaší váhou bezpečně udržela. Při vrtání taky dávejte pozor, kudy vám ve zdech vede elektřina.
  • Samostatně stojící hrazda – zabere asi nejvíc mí Výhodou ale je, že není třeba nic vrtat. Prostě ji jen smontujete, postavíte a cvičíte.

Při výběru druhu hrazdy si tedy nejprve ujasněte, kam ji chcete umístit, a zda se vám chce ji vrtat na jedno místo napevno.

Co s hrazdou posilujeme?

Hrazda je sice super posilovací náčiní, práci ale za vás žádnou neudělá. Ani vám ji neulehčí, ba právě naopak. Na hrazdě posilujete se svou vlastní vahou, takže si pořádně máknete. Někoho tento fakt – že se na hrazdě dostatečně neudrží – může odradit. Když ale vytrváte, uvidíte výsledky opravdu brzy. Své hrazdy se pak už nepustíte.

Díky cvičení s vlastní vahou zvýšíte svou svalovou kapacitu a svaly porostou opravdu rychle. Stejně tak vaše fyzička a výdrž. Také zápřah svalů vydrží delší a delší dobu.

Velmi oblíbenými cviky na hrazdě jsou široké či negativní shyby, stahování lopatek, šikmé přitahování kolen ve visu, ale třeba i výdrž v přednožení. Hrazda je opravdu hodně variabilní a vy si tak můžete vždy vybrat ze široké škály nejrůznějších cviků.

A pokud by vám to přece jen ještě nestačilo, zapojte do cvičení expandéry či závaží a uvidíte, že máte pořád ještě na čem máknout.

Jak a proč s hrazdou začít?

Už jsme si řekli, že hrazda nezabere moc místa a patří k těm levnějším cvičícím aparátům. Také jsme si vyjmenovali několik možností cvičení. Cvičení na hrazdě má ale spoustu dalších výhod.

Pokud jste začátečníci a cviky na hrazdě se vám zdají náročné, nezoufejte. Začněte klidně tím, že se pouze pověsíte a budete zkoušet co nejdéle vydržet. I při takovémto zdánlivě nijakém cviku totiž zapojujete velké množství svalů. Když vydržíte, odměnou vám budou vypracované svaly především zad a paží. Ty jsou totiž ve visu zatěžovány nejvíce.

Časem přidejte třeba nohy a přednožujte. Později se můžete zkusit párkrát přitáhnout. Každý úspěch se počítá.

Cvičení na hrazdě je tedy dobré především při budování svalové hmoty. Je ale vhodné i jako doplněk pro cvičení při redukci hmotnosti.