Kava1

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům, přesto je opředena řadou mýtů, kterým mnozí věří

Lidové pravdy i mýty se zabydlují ve společnostech již tisíciletí. Jak je to s kávou? Možná jste slyšeli, že je návyková a můžete si na ni vytvořit závislost. Lidé také říkají, že dehydratuje tělo a způsobuje arytmii, která může vést k závažnějším srdečním onemocněním. Jaká je ale pravda?

Lidé kávu milují, ať černou, nebo s mlékem

Káva je oblíbeným ranním nápojem spousty lidí po celém světě. Někdo má rád černou a silnou, jiný si do ní přidá trochu mléka a cukru. Záleží na každém, jak si kávu vychutná. Pravdou ale je, že mnoho lidí si ji možná dopřává více, než je zdrávo. Například argument, že bychom pít kávu neměli, protože dehydratuje tělo, není pravdivý. Museli byste kávy vypít skutečně mnoho, aby tělo poznalo, že mu chybí voda. Proto se také v restauraci ke kávě podává kalíšek vody.

Zdroj obrázku: Pixabay

Odborníci pití kávy nedoporučují před spaním nebo odpočinkem. Je pravdou, že kvůli látkám, které káva obsahuje, můžete špatně usínat nebo spát. Vysoká hladina kofeinu totiž v těle vydrží klidně i čtyři hodiny. Tyto účinky na sobě ale pocítí hlavně lidé, kteří si kávu dávají jen občas.

Výzkumy ukazují, že pití kávy snižuje riziko rakoviny prostaty

Časté pití kávy je podle mnohých příčinou vzniku vředu. Její spotřeba ale s tímto problémem nemá nic společného. U lidí, kteří už vředy mají, ale může káva způsobit horší průběh léčení. Káva na druhou stranu snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, což potěší milovníky kávy. Dokázaly to výzkumy amerických vědců. Pravidelným pitím kávy tak můžete udělat něco pro své zdraví.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nikdo ale zatím nedokázal, že káva může způsobit arytmii srdce, ani to, že kávu nemohou pít malé děti. I když se mezi lidmi říká, že děti kávu pít nesmějí, protože obsahuje kofein, pravda je taková, že i dětské tělíčko zvládne kofein vstřebat tak, jak to umí dospělé. Problémy mohou mít pouze citlivější děti.

Zdroj: https://www.thrillist.com/vice/facts-myths-trivia-about-coffee-debunked