Wicker Basket With Ripe Green Apples Bottle Aplle Vinegar Wooden Background

Obyčejný ocet má rozhodně co nabídnout. Těchto šest triků si oblíbíte

Ocet bývá nejčastěji používán do zálivek na salát, hodí se také do sladkokyselých nálevů při zavařování různých druhů zeleniny a samozřejmě má své místo i při nakládání uzenin, případně k dochucení pověstného plátku tlačenky s cibulí. Ocet má ale i další funkce než jen při přípravě pokrmů, má nezastupitelnou funkci při čištění skvrn a dezinfekci povrchů. Jak lze ještě ocet použít a usnadnit si jím práci či ušetřit za drahé drogistické zboží?

1.     Při praní prádla

Jak na zažloutlé skvrny od potu na bílých tričkách a svetrech? Stačí skvrny pokapat octem a nechat působit asi 15 minut, poté vyprat běžným způsobem. Tričko bude zase jako nové!

2.     Zářivá koupelna bez použití chemikálií

Běžný kvasný lihový ocet má vynikají antibakteriální a čisticí účinky, dokáže perfektně bělit a odstraňovat nánosy vodního kamene, proto ho stačí smíchat s vodou v poměru 1 : 2 a přelít do rozprašovače. Směsí pak postříkejte zašedlá nebo špinavá místa v koupelně včetně spár, nechte působit asi 30 minut a pak jen dočistěte a omyjte teplou vodou.

3.     Přírodní herbicid

Klasický ocet je také efektivním přírodním herbicidem, stačí jej smíchat s vodou v poměru 1 : 1, přelít do rozprašovače a postříkat listy a stonky býlí ve večerních hodinách. Přes den by mohl ocet rychle vyprchat vlivem slunečních paprsků.

Zdroj obrázku: Freepik

4.     Šetrný kondicionér

Krásné vlasy bez chemie? Opět pomůže ocet, po jehož použití budou vlasy jemně hedvábné. Pro přípravu kondicionéru se používá bílý ocet, může být i vinný, a smíchá se s vodou v poměru 1 : 2. Směs se nanese na mokré umyté vlasy, nechá se 10 minut působit a na závěr se musí vlasy ještě opláchnout vlažnou vodou. Vlasy budou po vysušení heboučké!

5.     Jako pohlcovač pachů

Ocet, obdobně jako jedlá soda, funguje jako pohlcovač zápachu, především cigaretového kouře. Stačí nalít ocet do mističky a dát jej do zakouřené místnosti. Po vyvětrání bude místnost bez pachů.

6.     Lék na pohmožděniny

Máte na kůži modřinu? Pomůže jablečný ocet, který se pomocí vaty nebo tamponku přikládá přímo na danou pohmožděninu. Ocet napomůže zlepšit krevní zásobování a urychlí zahojení.

Zdroj: https://www.wisebread.com/21-surprising-uses-for-vinegar